Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Česko zahalí dým, vláda je pro spalovny

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Česko zahalí dým, vláda je pro spalovny

18. listopadu 2009

Důvodem je podle ministra problém se zpracováním druhotných surovin a hrozba vysokých sankcí za skládky.

V Česku se rozšíří dýmající komíny, které kazí vzduch v širokém okolí. Vláda se totiž rozhodla zrušit zákaz výstavby spaloven. Zájemci o ně budou moci dokonce podle rozhodnutí vlády čerpat na své podnikání peníze z evropských zdrojů.

Hrozba z Evropy

„Kvůli krizi nastal problém s odbytem druhotných surovin, proto jsme se rozhodli výstavbu povolit,“ vysvětloval to po pondělním zasedání vlády ministr průmyslu a bochodu Vladimír Tošovský. Podle informací ministerstva životního prostředí (MŽP), které se na přípravě materiálu o nakládání s druhotnými surovinami podílelo, se totiž jinak ani přes maximální nárůst třídění a ekologického využití odpadu nepodaří splnit evropskou směrnici, která Česku přikazuje omezit množství odpadu na skládkách.

„Aby bylo možné směrnici splnit alespoň se zpožděním, je nezbytné v České republice rychle vybudovat zařízení na zpracování směsného komunálního odpadu o roční kapacitě zhruba jeden milion tun. Jinak nám hrozí sankce ve výši stovek milionů korun ročně,“ řekl Deníku poradce ministra životního prostředí Daniel Vondrouš.

Kritikou nešetří

Podle ekologického Hnutí Duha, které situaci dlouhodobě sleduje, ovšem výstavba jedné spalovny na likvidaci 100 tisíc tun odpadu vyjde na 2,5 miliardy korun. Navíc ve spalovnách skončí miliony tun kvalitního odpadu, který by šel využít ve výrobě. „A vláda místo toho, aby podpořila přechod výroby z primárních surovin na recyklované, podporuje spalování,“ říká Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Primárních surovin v souvislosti s tím, jak se zvedají ekonomiky velkých zemí, například Číny a Indie, navíc bude v budoucnu ubývat a budou stále dražší.

Vláda se však místo toho, aby podporovala přechod na druhotné suroviny, rozhodla ještě snížit objem dotací, které jsou určeny jako podpora ekologické výroby a recyklace. Ty totiž nyní půjdou i do spaloven. „Zatím je tam ještě peněz dost, ale jsou rozpočítány až do roku 2015,“ říká Kropáček. A spalovny si z nic vzhledem k vysokým nákladům vyžádají vysoké částky. Pak budou peníze chybět.

Více kontejnerů

Řešením je podle ekologů větší množství kontejnerů na tříděný odpad v ulicích. Navíc je u nás i málo recyklačních skládek na odpad z domácností a zahrádek, který se ekologicky rozloží sám i bez spalování. „Pak se nemůžeme divit, že recyklace komunálního odpadu v České republice činí pouze 20 procent, zatímco v sousedním Německu až třikrát více,“ dodává Kropáček.

Pavel Cechl

Zdroj: Deník

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu