Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Diskuse o spalovně? Bouře emocí

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Diskuse o spalovně? Bouře emocí

12. února 2010

Karviná - Bouři emocí mezi lidmi vyvolává plánovaná stavba krajské spalovny komunálních odpadů, která má vzniknout v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné.

Potvrdila to i první veřejná debata o spalovně, která se odehrála ve středu odpoledne na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné.

Jako hosté usedli zástupci investora, společnosti KIC Odpady, krajského úřadu, několika firem či třeba ekologického sdružení FrygatoEko, které bojuje proti spalovně.

„Lidé v Karviné vyprodukují jen minimální množství odpadu, s jehož likvidací počítá spalovna. Zbytek se bude vozit odjinud. O čem tady diskutujeme? Nechceme být smetištěm kraje,“ znělo sálem.

Nechceme spalovnu, řekla většina lidí v sále Většina z asi sto padesáti diváků, kteří vystoupili před mikrofonem nebo je MF DNES oslovila, řekli: Nechceme spalovnu.

Byly ale i hlasy pro. „Dnes tady zní emoce, ty je třeba uklidnit a začít myslet racionálně. Spalovna nahradí část produkce teplárny, která spaluje uhlí a chybí jí všechny moderní stupně čištění, jež bude mít spalovna. Ovzduší se zlepší,“ řekl jeden z diváků Michal Kříž.

Krajskou spalovnu komunálních odpadů chce kraj a města, akcionáři společnosti KIC Odpady, vybudovat za pomoci dotací z EU. Stavba spalovny je podle nich nutná už kvůli směrnici EU, která říká, že do roku 2020 se musí množství odpadů ukládaných na skládky snížit o 65 procent proti roku 1995. Stavba spalovny ještě není jistá, řeší se možný dopad zařízení na životní prostředí.

Zdroj: MF DNES

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu