Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Kraj: Dotaci na spalovnu získáme

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Kraj: Dotaci na spalovnu získáme

31. března 2009

Karviná - Zastánci vzniku spalovny komunálního odpadu v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné jsou si stále jistější, že na stavbu získají důležitou dotaci z Operačního programu životní prostředí.

V opačném případě by projekt Krajského integrovaného centra nakládání s komunálními odpady musel být hrazen například s využitím komerčního úvěru.

Zástupci ministerstva uvedli, že v rámci novely plánu odpadového hospodářství budou nastavena nová přísná pravidla, která by zisk dotací na spalovnu umožnila. Zároveň ale dodávají, že krajský projekt by v dnešní podobě dotace neobdržel.

Aby na ně měl nárok, musel by být obohacen například o třídící linku nebo třídění bioodpadu.

Stát musí omezit skládkování Podle evropské směrnice o skládkování musí Česko výrazně omezit množství ukládaných odpadů na skládky. K roku 2010 se má toto množství oproti roku 1995 snížit o 25 procent, k roku 2013 o polovinu a k roku 2020 o 65 procent. Podle náměstka hejtmana Miroslava Nováka je už teď jasné, že stát tyto kvóty v roce 2010 a zřejmě ani v roce 2013 nenaplní. Karvinská spalovna by to mohla pomoci řešit.

Projekt má ale i odpůrce, kteří se obávají třeba toho, že spalovna přitíží už tak špatnému životnímu prostředí na Ostravsku.

To je podle zástupců kraje nesmysl. Spalovna zatíží podle nich například ovzduší zhruba stejně jako kotelna spalující zemní plyn.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=076&r=mfsevermorava&c=1166377

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu