Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Favoritem na stavbu nové spalovny v Olomouckém kraji je Přerov

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Favoritem na stavbu nové spalovny v Olomouckém kraji je Přerov

11. prosinec 2011

"Okruh pravděpodobných lokalit je spíše v jižní části kraje jako je Přerov, Prostějov a Olomouc, ale říct jedno nejvhodnější místo, by dnes byla předčasná úvaha," nastínil už během uplynulého týdne náměstek hejtmana Pavel Horák (rozhovor s ním čtěte zde). Během pěti následujících let by stavba mohla být připravená nebo dokonce i dokončená. Dřív ale zařízení zřejmě fungovat nezačne.

Už nyní se proti jeho existenci staví třeba Hnutí Duha. To varuje, že se uzavře cesta k recyklaci a dojde ke zdražení odpadů. Podle kraje ale jiná možnost, jak zlikvidovat bobtnající hromady nerecyklovatelného odpadu do budoucna není.

Navíc by šlo o nevyčerpatelný a levný zdroj pro výrobu elektrické energie nebo tepla, které by spalovna produkovala. I proto může být nakonec zájem o provozování podniku poměrně velký.

"Mohla by vzniknout i přetahovaná. Město, které bude zásobované z tohoto zařízení, bude mít jistotu dodávek tepla i cenové stability. Na rozdíl od stávajících paliv používaných v teplárnách, jako je třeba hnědé uhlí," podotkl Horák.

Vhodné místo na spalovnu má v bývalé teplárně i Mohelnice

Vhodné prostory v podobě nevyužívané teplárny má například Mohelnice. "Vyhovovaly by i dopravním napojením. Někteří odborníci je zhruba prozkoumali s tím, že by tam potřebné technologie šly umístit a prostory na třídění by šlo zvětšit i na přilehlý městský pozemek," řekl mohelnický starosta Aleš Miketa.

Celá věc je ale podle něj na úplném začátku a podstatnou roli při případném rozhodování by hrál také "hlas lidu". "Navíc zájemců je údajně víc," podotkl Miketa.

To potvrdil i jeden z oslovených politiků, Tomáš Chalánek: "Pokud vím, je Přerov nebo jeho blízké okolí mezi vážnými adepty. Jako jeden z mála je totiž infrastrukturně připravený využít všechno to, co je spalovna schopna dát. Ale možných variant je několik."

Možnost, že by v jejich rajónu stálo podobné zařízení, nevyloučil ani mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Příliš konkrétní ovšem být nechtěl: "Ano, určitě by se i u nás nějaké řešení našlo, ale je to otázka případných dalších jednání. Každopádně odpady jsou do budoucna velký problém. Skládkovat, zahrabávat a rekultivovat do nekonečna nepůjde."

Spalovna vznikne i přesto, že je kraj ve třídění nejlepší v zemi

Kraj je každopádně výstavbě spalovny o krok blíž. Ke spalování směřuje přesto, že jeho obyvatelé jsou ve třídění odpadu nejlepší v zemi. Vytřídí až pětatřicet procent komunálního odpadu a v budoucnu to může být podle odhadů až padesát procent.

Ani to by ale podle hejtmanství stačit nemělo. Roste totiž celkový objem odpadů, a tím i podíl toho, který znova využít nelze a je už nyní nutné jej vozit do brněnské spalovny nebo ukládat na skládky. A ty se nezadržitelně plní.

Otevírat nové skládky přitom není s ohledem na stále přísnější zákony příliš reálné. Podle zastánců spalování odpadů dnes už převažují klady nad možnými negativy. "Taková zařízení už vypadají jinak než dřív. Každopádně je potřeba dát předem lidem dostatek informací, jak takové zařízení funguje a co jim přinese," poznamenal mohelnický starosta Miketa.

Ekologové to ale vidí jinak. "Jsme proti spalovnám. Jsou to drahá zařízení. Krajští politici by namísto prosazování drahé spalovny, která zbytečně pohltí statisíce tun cenných surovin, měli pomoci domácnostem a usnadnit jim třídění a recyklaci odpadů," řekl nedávno Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Jitka Janečková

Zdroj: iDnes

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu