Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Financování projektu krajské spalovny provázejí spory

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Financování projektu krajské spalovny provázejí spory

18.3.2009

V Moravskoslezském kraji pokračují přípravy na výstavbu spalovny. Do roku 2015 má vyrůst v areálu bývalého dolu Barbora na Karvinsku. Stále ale není jasné, kdo takzvané Integrované centrum využívání komunálního odpadu zaplatí.

Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, Opava a Havířov. To jsou města, která se podílejí na vzniku spalovny v regionu. Teď si radnice mají koupit akcie společnosti KIC Odpady, kterou založil kraj. A od úřadu tak za odpadové centrum převzít zodpovědnost.

Předseda představenstva Rafael Kučík shrnul, že hotová je například studie proveditelnosti. "V této přípravné etapě jsme udělali dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí. Pracujeme na dokumentaci k územnímu rozhodnutí. V nejbližších dnech pak budeme muset začít řešit otázky financování," uvedl.

Financování projektu je ale problém. Spalovna má přijít na pět miliard korun. Část nákladů má například pokrýt půjčka od Evropské investiční banky, počítá se ale i s dotací z operačního programu životní prostředí. Příslušné ministerstvo je ale proti a už několikrát vzkázalo, že projekt bez úprav nepodpoří.

Například pro Karvinou je ale podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové tato dotace zásadní. "Nebudeme se finančně podílet na budování. Chceme, aby to bylo z dotací Evropské unie. To znamená, musí se udělat maximum pro to, aby se názor ministerstva životního prostředí zlomil, protože naše město na to peníze určitě nemá," upozornila mluvčí.

Část závazků mají města v budoucnu hradit z prodeje energií, které při spalování vznikají. Centrum má likvidovat zhruba 190.000 tun odpadu ročně. Dokumentace o posouzení vlivu spalovny na životní prostředí má být v nejbližších dnech zveřejněna na internetu.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/560091

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu