Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Krajská spalovna odpadu v Karviné budí emoce

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Karvinští dýchají jedy

9. prosinec 2009

Karviná - Je, či není vhodné, aby v Karviné, kde lidé dýchají jedno z nejhorších ovzduší v EU, vznikla spalovna komunálních odpadů?

Debatu na toto téma rozpoutalo včera na jednání karvinských zastupitelů vystoupení Jana Topinky, člena týmu vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, kteří na Ostravsku a Karvinsku zkoumají vlivy špatného ovzduší na zdraví lidí. Zjišťují to mimo jiné na skupinách dobrovolníků, strážníků v Karviné a Havířově a úředníků v Ostravě, které porovnávají s městskými policisty v Praze.

Primátor: Když se ukáže, že spalovna škodí, budu proti ní Vědci se zaměřují mimo jiné na asi nejnebezpečnější škodlivinu v ovzduší regionu - benzo(a)pyren, který je prokázaný karcinogen. Jeho koncentrace v Karviné mnohonásobně překračují zákonný limit.

„Když jsme letos v zimě srovnávali, jak vysokým koncentracím benzo(a)pyrenu jsou vystaveni strážníci v Karviné a v Praze, zjistili jsme, že Karvinští jsou na tom asi sedmkrát hůř než Pražané. To je závažné,“ řekl nedávno šéf týmu vědců Radim Šrám. Vlivem benzo(a)pyrenu mají lidé na Karvinsku zvýšené riziko, že v budoucnu onemocní některými závažnými chorobami.

Existuje současně riziko, že chystaná spalovna, která má vzniknout v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné, zhorší už dnes špatné ovzduší? „Jestliže se to prokáže, budu první, kdo bude proti spalovně,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel, který se ptal Jana Topinky na jeho názor na možný vliv spalovny na životní prostředí.

„Dopad by neměl být velký. Podmínkou ale je, že teplo produkované spalovnou nahradí tepelnou energii z jiných zdrojů. Není zcela jasné, jak to chce Karviná legislativně zajistit,“ řekl Jan Topinka.

Václav Gavlovský ze sdružení Frygato-Eko, které bojuje proti spalovně a které Topinku na jednání zastupitelů pozvalo, upozornil na to, že pro náhradu konkrétního množství tepla z teplárny bude muset spalovna spálit třikrát více komunálního odpadu. „Tím se logicky uvolní třikrát více škodlivin,“ zdůraznil Gavlovský, podle nějž spalovna zhorší ovzduší ve městě. To samé si myslí i více než 1 800 lidí, kteří podepsali petici proti spalovně.

Výstavbu spalovny komunálních odpadů kraj plánuje už několik let. Zatímco ještě před asi půl rokem zástupci ministerstva životního prostředí upozorňovali na to, že projekt není dost integrovaný (chybí mu třeba třídící linka nebo třídění bioodpadu), nedávno otočili. Umožnili státní podporu novým spalovnám.

Kraj a pětice měst, akcionářů společnosti KIC Odpady, chce žádat o několikamiliardovou státní dotaci na stavbu spalovny. Teď se vyhodnocuje, jaké budou vlivy stavby na životní prostředí. Na zastupitelstvu zaznělo také, že lidem chybí komplexní informace o spalovně. „Obyvatelé by o spalovně mohli hlasovat v referendu,“ řekl zastupitel Josef Adámek. Konání referenda by museli schválit zastupitelé. Ale až poté, co bude schválena dokumentace hodnotící vlivy spalovny na životní prostředí.

MARKÉTA RADOVÁ

Zdroj: MF DNES

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu