Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Lidé spalovnu v Karviné nechtějí. Zvítězí?

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Lidé spalovnu v Karviné nechtějí. Zvítězí?

26. května 2010

Odpadky z celého regionu by se měly v budoucnu svážet do spalovny, jež má vyrůst u Karviné. Občané se bojí zhoršení životního prostředí, kraj tvrdí, že se vzduch naopak zlepší.

„Rozhodně mi výstavba spalovny vadí,“ říká rozhořčeně šestadvacetiletá Nikola Dudová z Havířova na otázku, jak vnímá plán na vybudování Krajského integrovaného centra nakládání s odpady v lokalitě bývalého Dolu Barbora u Karviné. „Už tak zdejší nedobré ovzduší může takové dílo ještě více zhoršit. Myslím si, že to bude i velká dopravní zátěž pro okolí, což přináší s sebou další problémy,“ dodává.

Stejně jako ona se proti spalovně komunálního odpadu staví mnoho dalších lidí v regionu – podepisovali petici, zúčastňují se veřejných debat. Zda se jim ještě podaří zastavit investici za pět miliard korun, kterou prosazují mnozí regionální politici v čele s vládnoucími představiteli krajského úřadu, zatím není jasné. Čeká se na vydání stanoviska posouzení vlivu stavby na životní prostředí, které je v kompetenci ministerstva životního prostředí.

„Počítáme, že stanovisko bude vydáno v první polovině června. V tuto chvíli nemůžeme předjímat jeho znění, proces EIA není stále ukončen,“ říká k tomu mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová s tím, že se v těchto dnech vypořádávají připomínky včetně těch z veřejného projednání, které proběhlo na počátku května v kulturním domě v Karviné.

Václav Gavlovský, předseda karvinského občanského sdružení FRYGATO-EKO, které proti spalovně bojuje, je toho mínění, že kdyby byl záměr postavit skutečné integrované centrum, kde by se odpady nejprve vytřídily, a až pak se s nimi dál nakládalo, pak by to nebyl až takový problém. „Postavit čistě spalovnu v nejznečištěnějším regionu republiky je ale politická bezohlednost,“ konstatuje Gavlovský a dodává: „My přitom nechceme jen kritizovat, nápady, jak řešit problém s odpadem, jsou. Například by výrobci měli myslet na to, aby jejich obaly a věci byly vratné či recyklovatelné, lidé by měli být motivováni odpad třídit.“

Miroslav Novák, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a hlavní obhájce spalovny, však její vliv na další zhoršení ovzduší zásadně odmítá. Tento „odpadářský“ projekt podle něj zcela zapadá do kontextu řešení problému s životním prostředím v regionu a v otázce výstavby spalovny není na co čekat.

„Zařízení nemá v žádném případě kvalitu ovzduší na Karvinsku zhoršit, naopak částečným nahrazením jiného, staršího teplárenského zdroje dojde v Karviné ke snížení absolutního celkového množství emisí do ovzduší. Emise nejproblematičtějšího prachu klesnou o několik tun za rok,“ vysvětluje náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Martin Pleva

Zdroj: Moravskoslezský deník

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu