Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Města chtějí peníze za spalovnu

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Města chtějí peníze za spalovnu

16. dubna 2011

Dejte nám kompenzaci, zní v souvislosti s karvinskou spalovnou z dalšího města.

Spalovna komunálních odpadů v Karviné sice je stále pouze na papírech, ale už se ozvalo třetí město, které by rádo získalo v souvislosti s jejím spuštěním stomilionovou kompenzaci za zhoršení životního prostředí.

Po Karviné, s níž se počítá od začátku, svůj nárok vznesl Havířov a nyní také Český Těšín. Tamní radnice přitom není ani akcionářem společnosti KIC Odpady, která projekt garantuje. Jejími podílníky jsou Moravskoslezský kraj, Ostrava, Karviná, Havířov, Opava, Frýdek-Místek a Horní Suchá. Mluvčí těšínské radnice Dorota Havlíková ale potvrdila, že by se chtěli stát dalším akcionářem a mít tak možnost ovlivňovat provoz spalovny. Vypouštěné zplodiny podle nich neovlivní ani tak životní prostředí přímo v Karviné, kde má stát, ale spíše v okolních obcích.

S požadavkem kompenzací již před měsícem přišli zástupci Havířova. Těm se nelíbí, že Karviná jako jediné město od kraje dostane sto milionů korun jako náhradu za to, že zařízení bude stát na jejím území. Teď o totéž usilují těšínští politici. „Vedení města souhlasí s návrhem Havířova týkajícím se finanční kompenzace za výstavbu spalovny v Karviné-Dolech i pro jiná města.“ uvedla Havlíková. Podle ní by peníze na ekologické projekty měly dostat okolní obce.

„Zpracování odpadů je na celém světě skvělý byznys. Proto bychom alespoň chtěli získat finanční kompenzace, které bychom použili na pořádání tuzemský ozdravných pobytů pro žáky základních školy,“ uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny (ODS). Argumentuje tím, že Těšín patří k prachem nejpostiženějším město republiky, přestože na jeho území nejsou velké průmyslové závody ani doly..

Iniciátoři stavby spalovny stále čekají na potvrzení dotací. Dlouho se proti stavělo ministerstvo životního prostředí pod vedením „zeleného“ Martina Bursíka – a teprve v poslední době nastal obrat. Karvinský projekt je ze tří podobných záměrů v republice nejdál a je největší – až za ním je Most a Chotíkov u Plzně.

Ministerstvo nakonec dalo spalovně zelenou. Podmínkou je ale například komín o výšce 120 metrů nebo omezení provozu karvinských tepláren, aby se objem exhalací ve městě nezvýšil.

Ani to ale neuklidnilo protestující. „Naše námitky trvají. Čekáme na územní řízení, v němž je zopakujeme a hodláme prosazovat případně i soudní cestou,“ řekl LN Václav Gavlovský z občanského sdružení FrygatoEko. Podle něj i žádostí měst o kompenzaci vlastně potvrzují, že stavba až tak bezproblémová není. „Za co by jinak kompenzace byly?“ ptá se. „Často zaznívá, že ve Vídni je spalovna uprostřed města. Až bude mít Karviná ovzduší, jako Vídeň, ať stojí spalovna místo radnice,“ dodává.

Pokud společnost KIC Odpady získá evropskou dotaci, uvedení do provozu je reálné v roce 2015. Likvidovala by odpad z velké části Moravskoslezského kraje.

miš

Zdroj: ČTK

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu