Krajské integrované centrum nakládání s odpady - MORAVSKOSLEZSKÝ (KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ)

Přeskočit na menu

Napsali o nás

MORAVSKOSLEZSKÝ (KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ)

18.3.2009

Kraj věří, že dotaci na spalovnu získá. Pokud ne, pomůže půjčka

Ostrava - I přes odmítavý postoj ministerstva životního prostředí k výstavbě spaloven v Česku bude kraj a společnost KIC Odpady ve spolupráci s pěticí měst usilovat o vznik Krajského integrovaného centra nakládání s komunálními odpady.

Projekt, který si vyžádá celkem pět miliard korun, má dnes velmi malou šanci na zisk dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Ministerstvo životního prostředí totiž integrované centrum považuje za pouhou spalovnu s vývodem energií do sítě. Na takové projekty se podle něj evropské ani státní peníze nemohou vztahovat.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák ale včera uvedl, že věří, že se ministerstvo životního prostředí podívá na věc racionálně a finančně projekt podpoří. „Jinak se stavba integrovaného centra promění v klasický komerční projekt, který pocítí každý občan na své peněžence,“ řekl Miroslav Novák.

Pokud by projekt nezískal osmatřicetiprocentní dotaci z Operačního programu Životní prostředí, ve hře zůstává podle Rafaela Kučíka, předsedy představenstva společnosti KIC Odpady, možný úvěr z Evropské investiční banky, který již mají zástupci firmy předjednaný.

Splácení úvěru?

Z provozu spalovny „V krajním případě by společnost financovala projekt z této půjčky,“ řekl Rafael Kučík.

Splácet úvěr by podle něj bylo možné přímo z provozu spalovny, která získává příjmy z prodeje tepla a energické energie i ze zpracování odpadů. Předpokládaná kapacita zařízení na energetické zpracování odpadů, které má vzniknout ve starém průmyslovém areálu Dolu Barbora v Karviné, je zhruba 190 tisíc tun odpadu ročně s celoroční výrobou elektrické energie a tepla.

Teplo bude odebírat společnost Dalkia, ročně by se mělo jednat o zhruba 1 152 000 gigajoulů energie.

Zastánci spalovny hovoří o úspoře hnědého uhlí užitého k výrobě tepla. Ta je však podle oponentů nízká. „Vypočetl jsem si, že při spálení 200 tisíc tun komunálního odpadu nahradíme asi 40 až 45 tisíc tun uhlí. To je pět až šest procent roční spotřeby energie v Karviné. To není odpovídající množství,“ řekl Václav Gavlovský z občanského sdružení Frygato-Eko.

V těchto dnech bude podána žádost o posouzení vlivů spalovny na životní prostředí, připravuje se také dokumentace pro územní rozhodnutí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko

MARKÉTA RADOVÁ

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=mfsevermorava&v=065&c=1158965

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu