Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Na výstavbu obří spalovny chybí miliarda korun

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Na výstavbu obří spalovny chybí miliarda korun

17. květen 2012

Na vybudování obrovské spalovny v Karviné, která má zpracovávat komunální odpad, chybí miliarda korun.

Stavba se kvůli tomu zpozdí. Financování je pro projekt větším problémem než pozastavení přípravy záměru kvůli výskytu chráněné vážky plavé.

Uvedli to účastníci mezinárodní konference Odpady 21, která se konala v uplynulých dvou dnech v Ostravě. Krajské integrované centrum na energetické využívání odpadů (KIC) chce postavit Moravskoslezský kraj s pěti statutárními městy v regionu a obcí Horní Suchá. Spalovna za pět miliard korun s kapacitou necelých 200 tisíc tun zpracovaného odpadu ročně má vyrůst v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné. Původní plán počítal s jejím zprovozněním do konce roku 2015.

„Posun v harmonogramu předpokládáme minimálně rok,“ řekl včera vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Kraj chtěl a výstavbu KIC získat evropskou dotaci ve výši 40 procent nákladů s tím, že dalších 50 procent pokryje úvěr od Evropské investiční banky a zbytek poskytnou akcionáři.

Dají jen 20 procent

Podle mluvčí Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Karin Pelikánové však Evropská komise chce na stavbu přispět jen 20 procenty, což představuje zhruba miliardu korun. Projekt není zastaven, nezaniká, nicméně se zpožďuje, zřejmě se bude čekat na stabilizaci ekonomického prostředí.

Odborníci na konferenci uvedli, že by se v Česku mělo razantně zvýšit množství energeticky využívaného komunálního odpadu. „Výstavba ekologických zařízení na energetické využívání odpadu je důležitá pro teplárenství i odpadové hospodářství,“ uvedl Milan Kyselá z ministerstva průmyslu a obchodu. Energetické využívání odpadů může podle odborníků také zpomalit zdražování tepla, energií i poplatků za odvoz odpadu.

Územní rozhodnutí pro stavbu spalovny napadlo žalobou Hnutí Duha mj. kvůli výskytu vzácné vážky plavé v blízkosti místa budoucí stavby.

Krajský soud v Ostravě v lednu předběžným opatřením přípravu projektu pozastavil. Lidé proti výstavbě spalovny podepisovali i petici, podepsalo ji bezmála 11 tisíc odpůrců stavby.

Anna Bortlíčková

Zdroj: Právo

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu