Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Média

Přeskočit na menu

Spalovna v nedohlednu. Ostrava plánuje třídící linku za 150 milionů

4. září 2014

Až polovinu sebraných odpadů chtějí do několika let umět využít pracovníci společnosti OZO Ostrava. Nová linka na zpracování odpadu by měla dostat přednost před spalovnou. Více informací zde »


Třídění bioodpadu a kovů má být povinné už od příštího ledna

18. června 2014

Plechovky se budou házet do šedých kontejnerů, slupky od zeleniny a tráva ze zahrady do hnědých. A to povinně. MF DNES zjistila, že povinnost třídit odpad na sklo, papír, umělé hmoty a nově také na bioodpad a kovy bude zřejmě platit dříve, než se čekalo. Více informací zde »


Konec skládkám v Ostravě: půjde odpad do spaloven?

12. června 2014

Ministerstvo životního prostředí chce do deseti let zakázat ukládání netříděného odpadu. Co se nepodaří vytřídit a recyklovat, by mělo skončit ve spalovnách a teplárnách jako alternativní zdroj. Jak s odpady v budoucnu naloží Ostrava? Více informací zde »


Karvinská spalovna v navrhované podobě má definitivní stopku

3. června 2014

Je to definitivní! Výstavba krajského integrovaného centra pro likvidaci komunálního odpadu v původně navrhované podobě za zhruba 6 miliard korun není možná. Více informací zde »


Projekt krajské spalovny na Karvinsku nevyhasl. Musí se přepracovat

22. května 2014

Dva roky je u ledu, ale má se opět vrátit na scénu. Stavba moravskoslezské krajské spalovny odpadů mezi Karvinou a Havířovem by přece jen mohla získat evropské dotace. Aspoň podle zástupců ministerstva. Více informací zde »


Stát nevzdává boj o spalovnu, věří, že na ni sežene peníze

20. května 2014

Ostrava, Karviná - Projekt stavby Krajského integrovaného centra pro energetické využívání komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji (KIC) zřejmě není definitivně mrtvý. Ministerstvo životního prostředí jej chce znovu oživit a získat na něj peníze z nového Operačního programu ŽP 20142020. Více informací zde »


Polovina odpadu se zrecykluje, zní plán

9. května 2014

V Česku končí kolem 50 procent odpadků na skládkách, vyspělé evropské země už do země nezahrabávají skoro nic. Více informací zde »


Příliš mnoho odpadu končí na skládkách. Ministr Brabec chystá nový zákon a řadu změn

27. dubna 2014

Návrh nového zákona o odpadech by měl být připraven v paragrafovém znění počátkem příštího roku a v platnost by měl vstoupit k 1. lednu roku 2016. Zároveň Ministerstvo životního prostředí připravuje nový státní plán odpadového hospodářství, který by měl být hotový do konce roku. Řekl to dnes ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. Více informací zde »


Ekologové nechtějí spalovnu, nabídli Jihlavě rady. Za statisíce korun

24. března 2014

Odpůrci spalovny odpadu v Jihlavě dál sbírají podpisy nutné k vyhlášení případného referenda. A na radnici dorazily také dvě nabídky ekologického sdružení Arnika na vypracování studie, jak s odpady nakládat. Za tu dražší požadují ekologové bezmála milion korun. Více informací zde »


Vyplácení ekomilionů ze spalovny končí. Dočasně?

19. března 2014

Karviná - Příliv peněz, které si město Karviná vymohlo na kraji jako kompenzaci za to, že na jeho katastru v budoucnu vyroste spalovna komunálního odpadu, dočasně skončil. Desítky milionů korun, které město využilo výhradně na „ekologické projekty" a kterých má slíbeno ještě víc než 60, dočasně čerpat nebude. Více informací zde »


Příprava karvinské spalovny stojí. Unie dotace hned tak nepošle

18. března 2014

Bude se stavět? Nebude se stavět? Jisté je jen jedno - krajská spalovna, která děsí část lidí na Karvinsku, se do roku 2015 stavět nezačne. A později? Záleží na EU. Státu zatím vzkázala, že dotace na spalovny neudělí. Více informací zde »


Boxy na tříděný odpad mají školáci přímo ve třídách

12. února 2014

Aby na skládkách a ve spalovnách končilo ještě menší množství recyklovatelného odpadu, mají havířovští školáci boxy a tašky přímo ve svých třídách, u bufetů a v jídelnách. Více informací zde »


Horkovod má dotaci, spalovna ne

17. ledna 2014

Až půlmiliardová evropská dotace na spalovnu je zatím pozastavená, definitivně o ní má jednat podle generálního ředitele teplárny Tomáše Drápely ministerstvo životního prostředí s Evropskou komisí v lednu. Více informací zde »


Spalovna v Chotíkově letos spolkne 800 milionů

15. ledna 2014

Až půlmiliardová evropská dotace na spalovnu je zatím pozastavená, definitivně o ní má jednat podle generálního ředitele teplárny Tomáše Drápely ministerstvo životního prostředí s Evropskou komisí v lednu. Více informací zde »


Měníte kotel? Přijďte si pro další dotaci, rozděluje se šedesát milionů

4. ledna 2014

Hned od začátku ledna mohou lidé v Moravskoslezském kraji žádat o peníze na nový kotel. Rozdělovat se šedesát milionů korun. Předchozí výzvy byly velmi úspěšné. Více informací zde »


Mají moderní spalovny odpadů budoucnost?

18. července 2013

Nositel americké Pulitzerovy ceny Edward Humes vyvolal velký mediální ohlas svojí knihou »Odpadkologie: náš špinavý románek se smetím«. Dokazuje v ní, že spalovny, pokud prodělají potřebné úpravy, nepatří na smetiště dějin: Špatnou pověst mají odjakživa, ale dnes je to už nespravedlivé. Více informací zde »


Kauza karvinské spalovny: čeká se na evropské peníze

12. červen 2013

Snaha je obrovská, stejně jako soulad s koncepcí státu, který je zastáncem budování spaloven komunálního odpadu. Jen peníze, které jsou potřeba na spolufinancování více než čtyřmiliardové investice stále nejsou. Více informací zde »


Chalupa chce mít nový zákon o odpadech přijatý ještě do voleb

19. květen 2013

Ještě v tomto volebním období chce mít ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) schválenou novou odpadovou legislativu. Uvedl to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že podle jeho názoru je reálné, aby byl splněn cíl v roce 2020 recyklovat polovinu komunálního odpadu. Deset let po vstupu zákona o odpadech v platnost by také v ČR mělo být zakázáno skládkování, zopakoval ministr. Více informací zde »


Skládkování odpadu v Česku skončí. Má ho nahradit recyklace a spalovny

16. duben 2013

Odvážné plány ministerstva životního prostředí mohou v budoucnu domácnostem prudce zvednout účty za odvoz odpadu. Do roku 2025 má totiž zcela skončit levné svážení komunálního odpadu na skládky. Místo toho se bude odpad dokonaleji recyklovat a zbytek skončí v nových spalovnách, s jejichž výstavbou mají pomoci dotace z EU. Více informací zde »


Třiďte, vzkazují lidem radnice. A za ekologické chování dávají peníze

16. březen 2013

Po barevných taškách a letáčcích v poštovních schránkách přišly na řadu také finanční výhody. Města a obce v Moravskoslezském kraji podporují třídění odpadů slevami z poplatku za svoz komunálního odpadu. Více informací zde »


V Třinci jednají o třídírně na separovaný odpad

15. březen 2013

Třinec - Projekt, jehož možné dopady loni na podzim vystrašily stovky lidí v Konské a na Podlesí, má na starosti firma Nehlsen Třinec, v níž město drží poloviční podíl. V Třinci upravili kritizovaný projekt, podle radnice už lidem vadit nebude. Více informací zde »


Kam s odpadem? Nové spalovny se odkládají, skládky jsou zatím levnější

5. březen 2013

Energetické využití odpadů by mohlo v nejbližší budoucnosti nahradit spalování hnědého uhlí. Plány teplárníků však hatí stát, který odložil plánované zdražení skládkování odpadu. Spalování se tedy zatím v porovnání se skládkou nevyplácí. Více informací zde »


Odpadová výuka v Ostravě slaví desátiny

4. březen 2013

Ostrava – Jak správně třídit odpad? Na tuto otázku už deset let odpovídá vzdělávací středisko městské společnosti OZO Ostrava v Kunčicích. Centrum odpadové výuky, kterým prošlo více než pětasedmdesát tisíc žáků a studentů, dnes oslavilo desáté výročí. Více informací zde »


Orlovští odstartovali projekt třídění bioodpadu na sídlištích

13. únor 2013

Orlová – Město Orlová chce podpořit výtěžnost vytříděného biologicky rozložitelného odpadu, a tak od února rozjelo pilotní projekt s názvem BRKO, který usnadní třídění biologického odpadu domácnostem na sídlištích. Více informací zde »


Plzeň postaví spalovnu za dvě miliardy korun

25. leden 2013

Spalovnu pro plzeňskou teplárnu dodá vítěz tendru - ČKD Praha DIZ. Spalovnu chystají také v Komořanech. V Karviné projekt zkrachoval. Více informací zde »


Stavba obří spalovny u Karviné se odkládá, Unie nepošle dotace

9. srpen 2012

Stavba velké moravskoslezské spalovny odpadů za pět miliard korun v Karviné se odkládá. Na její výstavbu totiž v současnosti nebudou dotace Evropské unie, se kterými iniciátoři vzniku spalovny počítaly. Více informací zde »


Města mají nový hit: rozdávají barevné tašky na třídění odpadu

1. srpen 2012

Záplava tašek na třídění odpadu čeká po Ostravě i další města v Moravskoslezském kraji. Mají obyvatele motivovat, aby neházeli odpad jen do jednoho koše. Města kvůli tomu totiž za svoz platí miliony korun, některá proto uvažují i o zvýšení poplatků. Více informací zde »


Tašky na třídění odpadu dostane každá domácnost v Ostravě

4. červen 2012

Ostrava - Patříte k těm, kteří ještě nezačali třídit odpad? Přimět by vás k tomu mohly barevně odlišené tašky na tříděný odpad, které od společnosti OZO Ostrava dostane každá domácnost v Ostravě Více informací zde »


Odpady by mohly nahradit klasická paliva pro teplárny

17. květen 2012

Odpady by měly částečně nahradit klasická paliva v teplárenství, projevit by se to pak mohlo i zpomalením zdražování tepla, energií i poplatků za svoz odpadu. Více informací zde »


Na výstavbu obří spalovny chybí miliarda korun

17. květen 2012

Na vybudování obrovské spalovny v Karviné, která má zpracovávat komunální odpad, chybí miliarda korun. Více informací zde »


Spalování odpadu může zpomalit zdražování tepla, shodli se odborníci

16. květen 2012

Odpady by měly částečně nahradit klasická paliva v teplárenství. Pomohlo by to zpomalit zdražování tepla, energií i zvyšování cen za svoz odpadu, shodli se ve středu účastníci na konferenci Odpady 21 - Odpadové hospodářství středoevropských zemí v Ostravě. Více informací zde »


Odpad zdraží ještě víc, kvůli spalovnám

4. květen 2012

Odpady se lidem i firmám v příštích letech prodraží ještě víc, než se dosud uvádělo. Nezůstane totiž jen u zdražení odvozu odpadu, který nyní schválili poslanci. Více informací zde »


Lék ministerstva na drahé teplo: spalovna odpadů v každém kraji

20. duben 2012

Spalováním odpadů se podle ministra Kuby ušetří miliony tun uhlí. Současné spalovny zajišťují teplo desítkám tisíc domácností. Více informací zde »


Vážka plavá? Dotace jsou problém!

17. duben 2012

Předběžné opatření Krajského soudu v Ostravě zastavilo dočasně projekt spalovny komunálního odpadu v Karviné. Více informací zde »


Spalovna? Jsou tu i jiné možnosti. Jaké se nabízejí alternativy?

22. březen 2012

Karviná – Stavba spalovny komunálního odpadu na okraji Karviné je ohrožena. Poté co zástupci Hnutí Duha dosáhli u soudu pozastavení příprav stavby, která by prý zasáhla do biotopu vzácné a ohrožené vážky plavé ve vodní nádrži Mokroš, přicházejí na přetřes alternativní řešením, která nabízejí ekologové i nezávislí odborníci. Více informací zde »


Může jedna vesnice vyprodukovat tolik dioxinů jako velká spalovna odpadů?

březen 2012

S příchodem topné sezóny se kvalita ovzduší v mnoha našich vesnicích a městech dramaticky zhorší. Spalování tuhých paliva odpadů v ohništích malých i velkých výkonů je vždy doprovázeno tvorbou znečišťujících látek. Otázkou zůstává jejich absolutní množství vyprodukované za daný čas. Více informací zde »


Desetileté zhodnocení, udržitelnost, konkurenceschopnost a výhled odpadového hospodářství ČR po roce 2012

únor 2012

Ministr Chalupa představuje vládě ČR „6. hodnotící zprávu o plnění nařízení vlády č. 197/2003 Sb., o Plánu odpadového hospodářství ČR za rok 2010“ Ministerstva životního prostředí. Více informací zde »


Olomoucký kraj: Energetickému využití odpadů se nevyhneme

únor 2012

Integrovaný systém nakládání s odpady je jedním z nejvíce diskutovaných témat současného odpadového hospodářství. Jeden z takových systémů právě vzniká v Olomouckém kraji. Více informací zde »


Odpady musíme více energeticky využívat

únor 2012

Lidé i firmy musí v první řadě předcházet vzniku odpadu. Pokud již odpad vyprodukují, měl by se dále využít. O odpadovém hospodářství v Moravskoslezském kraji jsme mluvili s prezidentem Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavlem Bartošem. Více informací zde »


Laurent Barrieux: Odpad nelze jenom skladovat

únor 2012

Generálního ředitele společnosti Dalkia, jednoho z nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů tepla a elektřiny v zemi, překvapil negativní postoj Čechů k energetickému využívání odpadu. Více informací zde »


Spalování odpadu je přínosnější než ukládání na skládky

únor 2012

Po rekonstrukci za více než devadesát milionů eur může brněnská spalovna využívat odpad z Brna a jeho okolí k výrobě tepla a elektrické energie. Vedení spalovny počítá s tím, že v následujících letech bude končit převážná část spalitelného odpadu právě zde. Více informací zde »


V Brně umí vyrábět energii z odpadu

únor 2012

Město Brno je jedním ze tří měst v České republice, které umí užitečně zacházet se směsnými komunálními odpady. Je to díky využití nyní zmodernizované technologie spalovny komunálních odpadů, která se nachází na Jedovnické ulici v Brně Líšni. Více informací zde »


Svou spalovnu chce mít i Vysočina

únor 2012

Do roku 2016 by měla na Vysočině vyrůst spalovna odpadů. Chtějí to krajští a komunální politici navzdory protestu některých ekologů. Více informací zde »


Nová kampaň Arniky vyzývá: Nespaluj, recykluj!

3. 2. 2012

V šesti krajích České republiky se připravují nebo jsou již v běhu projekty na masivní spalování komunálních odpadů, které počítají s podporou z veřejných zdrojů. Více informací zde »


Stavbu obří spalovny v Karviné pozastavila vzácná vážka

25. 1. 2012

Ostravský krajský soud částečně pozastavil výstavbu obrovské spalovny v Karviné za asi šest miliard korun. Při rozhodování soudců sehrál roli i fakt, že by se zasáhlo do biotopu vzácné a ohrožené vážky plavé ve zdejší nádrži Mokroš. Více informací zde »


Krajský soud pozastavil stavbu spalovny v Karviné

25. 1. 2012

Karviná, Ostrava - Úředníci, kteří pracují na přípravě stavby spalovny komunálního odpadu na okraji Karviné, budou mít teď chvíli pohov. Krajský soud v Ostravě přípravy dočasně pozastavil. Více informací zde »


Soud pozastavil přípravu velké spalovny u Karviné. I kvůli vážce

25. 1. 2012

Ekologům z Hnutí Duha se podařilo pozastavit přípravu spalovny mezi Karvinou a Havířovem. Krajský soud v Ostravě označil vydané územní rozhodnutí za neplatné a jedním z argumentů je i přítomnost vzácné vážky. Více informací zde »


Hejtman: Rozhodnutí ostravského soudu není překážkou ve výstavbě spalovny

22. 1. 2012

Zda v opuštěném areálu dolu Barbora nedaleko karvinské teplárny vyroste plánovaná obří spalovna odpadu, není zatím jisté. Proti výstavbě se staví ekologické organizace a podle informací Českého rozhlasu vyslyšel argumenty Hnutí Duha Krajský soud v Ostravě. Vydal totiž předběžné opatření, kterým výstavbu spalovny dočasně zastavil. Více informací zde »


Soud dočasně zastavil stavbu karvinské spalovny

22. 1. 2012

Odpůrci karvinské spalovny slaví první úspěch. Podle informací Radiožurnálu Krajský soud v Ostravě vyhověl Hnutí Duha. Vydal předběžné opatření, kterým dočasně stavbu za pět miliard korun zastavil. Více informací zde »


Nová spalovna na Vysočině ročně zlikviduje až 150 tisíc tun odpadu

11. 1. 2012

Jednání o spalovně Kraje Vysočina vstoupila do další fáze. Politici už totiž mají vítěznou variantu Integrovaného systému nakládání s odpady, kterou vypracovaly firmy Fite a Energetická agentura Vysočiny. Stavba za několik miliard má začít nejdříve v roce 2015. Více informací zde »


Havířované stále více třídí odpad

1. 1. 2012

Havířov – Město Havířov obsadilo za rok 2011 druhé místo v kategorii Skokan roku v oblasti třídění odpadu. Ocenění Havířovští získali od společnosti EKO-KOM, se kterou havířovská radnice od roku 2008 spolupracuje v dané oblasti. Více informací zde »


Favoritem na stavbu nové spalovny v Olomouckém kraji je Přerov

11. 12. 2011

Spalovna, která má vyrůst v Olomouckém kraji, by mohla stát u Přerova. Byť olomoucké hejtmanství o konkrétním místě ještě mluvit nechce, podle důvěryhodného zdroje MF DNES je Přerov jedním z favoritů mezi kandidáty na výstavbu zařízení na likvidaci komunálního odpadu. Možností je ovšem víc. Více informací zde »


Jednání o spalovně doprovázel protest ekologů

29. 11. 2011

Několik desítek lidí přišlo na dvouhodinové veřejné jednání o plánované výstavbě komořanské spalovny komunálního odpadu. Pálením 150 tisíc tun smetí má od roku 2015 vyrábět část tepla pro Most a Litvínov. Námitky včera podaly například ekologická hnutí Duha a Arnika a Strana Zelených. Více informací zde »


Těch, kdo třídí smetí, přibývá

22. 11. 2011

O celkem osm procent se meziročně zvedlo procento třídění odpadu v Karviné. Více informací zde »


Na kraj míří žaloba za spalovnu v Karviné

16. 11. 2011

Hnutí DUHA zažalovalo Moravskoslezský kraj kvůli územnímu rozhodnutí na projekt megaspalovny v Karviné. Více informací zde »


Hnutí Duha žaluje Moravskoslezský kraj kvůli spalovně

15. 11. 2011

Kvůli budoucí krajské spalovně podalo ekologické Hnutí Duha žalobu na Moravskoslezský kraj. Důvodem je územní rozhodnutí na projekt Krajského integrovaného centra (KIC) v Karviné, na kterém kraj spolupracuje s Ostravou, Opavou, Karvinou, Havířovem a s Frýdkem-Místkem. Více informací zde »


Kraj posuzuje Žďár pro stavbu spalovny odpadů

1. 11. 2011

Do pěti let by ve Žďáře nad Sázavou mohla začít fungovat první spalovna směsného komunálního odpadu na Vysočině. Současný areál teplárny Žďas je podle úředníků z Kraje Vysočina jedním ze dvou potencionálních míst výstavby takovéhoto zařízení v regionu. Více informací zde »


Ostrava: Zbytečné odpadky by dosáhly výšky radnice

20. 10. 2011

Zbytečné odpadky z Ostravy a okolí by každoročně zaplavily ostravské Masarykovo náměstí do výšky pětadvaceti metrů. Více informací zde »


Pohled do českých popelnic: vesnice třídí, měšťáci vyhazují jídlo

19. 10. 2011

Češi jsou v Evropě jedni z nejlepších v třídění plastových lahví a skla. S bioodpadem už je to ale horší. MF DNES prozkoumala popelnice z 20 různých míst Česka a zjistila, že lidé ve městech vyhazují hodně jídla a obecně mají s tříděním odpadu větší problémy než obyvatelé vesnic. Více informací zde »


Kam s tím pytlem, táže se pistolník z kampaně za třídění odpadu

2. 9. 2011

Šestiminutový western v režii Jana Těšitele Jeden statečný. Divoký západ jako vyšitý, do osady vjíždí záhadný cizinec s neméně záhadným vakem na koňském hřbetě. "Kam s tím pytlem, starouši?" táže se ho šéf pistolníků a odhodí lahev od whisky do zvířeného prachu. "Možná chceš tu lahev zvednout," odtuší cizinec. Více informací zde »


S tříděním kuchyňských zbytků se v Ostravě zatím nepočítá

21. 8. 2011

Skoro třicet procent odpadů, který po sobě zanechají Ostravané, se znovu využívá a nekončí na skládce. Obyvatelé města vytřídí přes šestadvacet tisíc tun odpadů ročně. Více informací zde »


Protest proti spalovně se příliš nevyvedl

13. 7. 2011

Měl to být happening zamířený proti plánované spalovně odpadů v Komořanech u Mostu, s protestními prohlášeními, hudbou. Tak, aby přitáhl co nejvíce lidí. Ti ale nepřišli. Více informací zde »


Dotace pro třídící linku ještě není jistá

20. 6. 2011

Společnost OZO připravuje stavbu dotřiďovací linky na separovaný odpad. Nyní se rozhoduje o tom, zda na investici za zhruba 170 milionů korun získá evropské peníze. Více informací zde »


Skládky kam se podíváš

5. 5. 2011

Česku hrozí, že nedodrží podmínku EU snížit podíl skládkovaného odpadu. Poplatky za skládky mají přitom růst. Více informací zde »


Náměstek Novák to schytal kvůli spalovně

19. 4. 2011

Na veřejném projednávání územního řízení k výstavbě spalovny odpadů vládla minulý týden v Obecním domě Družba v Karviné napjatá atmosféra. Jak už to na takovýchto sezeních bývá… Více informací zde »


Peterková: Spalovna nás zničí, v zimě tu bude více sajrajtu

19. 4. 2011

Spalovnu nepotřebujeme. Ještě jsme nevyzkoušeli to pořád opakované třídění a kompostování. Více informací zde »


Novák: Spálením odpadu vznikne struska. Není toxická.

19. 4. 2011

Spalovna komunálního odpadu je potřeba. Urychleně musíme řešit, co s množství odpadu, který nyní ukládáme na skládky, a tím pádem neplníme evropskou směrnici. Více informací zde »


Spalovna, to je i zápas s časem

19. 4. 2011

Už jen krůček a na území Karviné se brzy začne stavět třetí největší spalovna komunálního odpadu v zemi. Více informací zde »


Města chtějí peníze za spalovnu

16. 4. 2011

Dejte nám kompenzaci, zní v souvislosti s karvinskou spalovnou z dalšího města. Více informací zde »


Nové spalovny zůstávají nejisté

13. 4. 2011

Komunální odpad končí často na skládkách. Další hromadění na skládkách měly omezit tři nové spalovny poblíž Plzně, Mostu a Karviné. Jejich realizace je však stále nejistá. Více informací zde »


Starosta Feber by odpad nepálil, ale sypal do šachty

12. 4. 2011

Dva tábory v pondělí proti sobě opět stanuly v debatě o spalovně komunálního odpadu. Došlo i k návrhu na vyhlášení referenda. Hlasujte o vyhlášení referenda v anketě. Podívejte se, jak může vypadat spalovna v Dánsku. Více informací zde »


Rozhovor s Ing. Silvii Součkovou v časopise All for Power

27. 3. 2011

„Po zprovoznění spalovny by bylo možné odstavit některé neekologické provozy, kvalita ovzduší v MSK by se zlepšila,“ uvedla v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Silvie Součková, členka představenstva KIC Odpady, a.s., a vedoucí oddělení odpadového hospodářství z odboru životního prostředí a zemědělství Moravskoslezského kraje (MSK). Více informací zde »


S naším bohatstvím musíme umět hospodařit

26. 3. 2011

Ovzduší a životní prostředí jsou takové, jací jsme my, říká Vojtech Dirner, předseda Akademického senátu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Více informací zde »


Češi vyhazují stále více odpadků, dohání v tom Západ

24. 3. 2011

Češi produkují stále více odpadů a už se v tomto směru během relativně krátké doby překvapivě dostali téměř na úroveň rozvinutých evropských zemí. Vyplývá to z analýzy odpadové společnosti AVE CZ. Podle ní každý Čech vyprodukuje v průměru již 530 kg odpadu ročně. Více informací zde »


Moderní jsou ekologicky čisté spalovny

22. 3. 2011

V minulém týdnu proběhla v ČR prestižní akce, které se zúčastnili zástupci 16 členských zemí EU - mezinárodní konference Evropské federace pro nakládání s odpady a službami pro ochranu životního prostředí (FEAD) a společnosti AVE CZ k zavádění nové směrnice o skládkování a opatřeních navrhovaných EU. Více informací zde »


Dánové si zalyžují na střeše spalovny

3. 3. 2011

Zkuste si tu zprávu přečíst nahlas: Na okraji Kodaně vybudují novou kvalitní sjezdovku. Nezdá se vám to? Máte pravdu. Představa prudké sjezdové trati uprostřed rovinatého Dánska vypadá hodně bizarně. Více informací zde »


Spory o odpadky: skládkovat nebo spalovat?

1. 3. 2011

V Česku začínají eskalovat spory mezi odborníky, firmami, ekology, ekonomy a laickou veřejností o to, jak v nejbližších letech naložit s narůstajícím množstvím komunálního odpadu. Skládkovat na věky věků nebo spalovat v moderních zařízeních? Všichni totiž odpadky produkují, ale nikdo nechce mít ve svém kraji jedno ani druhé. Více informací zde »


Česko mohou brzy ochromit hromady odpadků

21. 2. 2011

Česku vážně hrozí, že si brzy nebude vědět rady, jak naložit s komunálním odpadem. Už za šest let, tedy v roce 2017, totiž musíme podle nařízení EU více než polovinu roční produkce domovního odpadu neukládat na skládky, ale čistě spalovat. Mnohamiliardové investice do spaloven však stojí. Více informací zde »


Odpad z Ostravy. Spálit nebo zakopat?

9. 2. 2011

Přes dvě stě tun odpadu denně musí pojmout skládka v Hrušově. Společnost OZO nyní chystá její rozšíření. Více informací zde »


Experti VŠE: Životnímu prostředí pomohou nové spalovny

31. 1. 2011

Spalovny mají špatnou pověst, většina lidí si pod tímto slovem představí nevzhledné kolosy s čadícími komíny. Odborníci VŠE ale zjistili, že bez postavení nových spaloven komunálního odpadu nesplní Česko cíl, ke kterému se zavázalo, tedy že do roku 2020 sníží objem skládkovaného odpadu o 65 % oproti roku 1995. Více informací zde »


O skládku se budeme starat i dlouho poté, co skončí

5. 11. 2010

Zhruba padesát fůr, které představují 200 tun odpadů z ostravských domácností, končí každý den na hrušovské skládce. Běžný našinec se po skládce nepotuluje a těžko může mít představu, jak to na ní vypadá v současnosti, po téměř třiceti letech, co se na ní odpadky vyvážejí. Nemluvě o tom, že by měl třeba zvídavému potomkovi vysvětlit, jak bude „kopec z odpadků“ vypadat třeba za čtyřicet či padesát let. Více informací zde »


Teplo ze spalovny, která ještě nestojí, už má odběratele

5. 11. 2010

Teplo, které se v budoucnu vyrobí spálením komunálního odpadu v nové krajské spalovně v Karviné, by měla odebírat společnost Dalkia ČR. Více informací zde »


Krajská spalovna odpadů má uzavřenou první smlouvu

3. 11. 2010

O dva tisíce vagonů uhlí méně bude potřebovat na vytápění karvinských domácností společnost Dalkia poté, co bude postavena krajská spalovna odpadů. Proti její výstavbě však protestuje řada občanů. Více informací zde »


O krok blíž spalovně. Kritici nespí

3. 11. 2010

Stovky lidí ji odmítají, dalším nevadí. Karviná je opět o krok blíž stavbě krajské spalovny komunálního odpadu. Vyrůst má na území bývalého Dolu Barbora. Více informací zde »


Teplo vyrobené ze spalovny v Karviné má odebírat Dalkie ČR

2. 11. 2010

Ostrava 2. listopadu (ČTK) - Teplo, které se v budoucnu vyrobí spálením komunálního odpadu v nové krajské spalovně v Karviné, by měla odebírat společnost Dalkia ČR. Zástupci společnosti KIC Odpady, která bude zařízení provozovat, dnes s Dalkií podepsali předběžnou smlouvu. Moravskoslezský kraj chce postavit spalovnu za pět miliard korun v areálu bývalého dolu Barbora do roku 2015. Více informací zde »


Ohlédnutí za veřejným projednáváním v Karviné

22. 7. 2010

Dne 4.5.2010 se v odpoledních a večerních hodinách uskutečnilo veřejné projednání záměru Krajského integrovaného centra využívání komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji. Veřejné projednání proběhlo v souladu se zákonem č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. Zde je několik postřehů z tohoto veřejného projednání. Více informací zde »


Veřejné projednávání záměru KIC

22. 7. 2010

Na závěr prvého dne konání Konference ODPADY 21 v Ostravě se někteří účastníci přesunuli do nedaleké Karviné, kde shodou okolností probíhalo veřejné projednávání záměru na výstavbu Integrovaného systému nakládání s komunálními odpady v Moravskoslezském kraji (KIC). Více informací zde »


Konference OPADY 21

22. 7. 2010

Ve dnech 4. a 5. května 2010 se uskutečnil v Ostravě jubilejní 10. ročník konference s mezinárodní účastí ODPADY 21 věnovaný odpadovému hospodářství středoevropských zemí. Více informací zde »


V Ostravě i v Karviné jde o spalovnu

17. 6. 2010

Začátkem měsíce května, konkrétně 4. 5. 2010, proběhly dvě akce, které spolu úzce souvisí, ale svými závěry se diametrálně liší. Více informací zde »


Souhlasí, ale kladou si podmínky

17. 6. 2010

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odsouhlasilo stavbu první severomoravské spalovny odpadů v Karviné-Dolech. Zároveň má ale 40 podmínek, které musí investující společnost KIC Odpady při stavbě splnit. Více informací zde »


Ministerstvu spalovna nevadí

17. 6. 2010

To, čeho se část obyvatel Karviné obávala, se stalo skutečností. Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko se stavbou první spalovny odpadů v Moravskoslezském kraji, která má vyrůst na okraji Karviné. Více informací zde »


Kvůli spalovně přiškrtí teplárny

11. 6. 2010

Ministerstvo povolilo spornou spalovnu komunálního dopadu v Karviné. Ještě to ale neznamená, že vyroste - je na ni třeba sehnat peníze. Více informací zde »


Spalovna zasáhne do ovzduší v regionu pozitivně

26. 5. 2010

Rozhovor o spalovně v Karviné s Miroslavem Novákem, náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. Více informací zde »


Z komínů spalovny nepovanou parfémy od Diora

26. 5. 2010

Rozhovor o spalovně v Karviné s Václavem Gavlovským, předsedou občanského sdružení FRYGATO-EKO. Více informací zde »


Lidé spalovnu v Karviné nechtějí. Zvítězí?

26. 5. 2010

Odpadky z celého regionu by se měly v budoucnu svážet do spalovny, jež má vyrůst u Karviné. Občané se bojí zhoršení životního prostředí, kraj tvrdí, že se vzduch naopak zlepší. Více informací zde »


Spalovna rozděluje veřejnost

6. 5. 2010

Boj o krajskou spalovnu pokračuje. Zda zařízení získá souhlas ministerstva životního prostředí, bude jasné přibližně do měsíce. Více informací zde »


Výstavba krajské spalovny odpadu je žhavé téma

5. 5. 2010

Odpady zaplavují krajinu. Ročně lidé v Moravskoslezském kraji vyhodí do popelnic a kontejnerů nebo odvezou do sběrného dvora kolem pěti set tisíc tun odpadů. I když se třídí a recykluje, velké množství ho stále končí na skládkách. Více informací zde »


Ministerstvo podpoří stavbu spalovny v Karviné

4. 5. 2010


Zdroj: ČT


Města chtějí, aby stát přispěl 10 procent na náklady

15. 4. 2010

Projekt postavení spalovny v Karviné je dobře připravený. Města zapojená do projektu ale chtějí, aby stát přispěl ještě desetiprocentní dotací. Jednotliví zástupci vidí jako problematickou časovou proveditelnost projektu. Shodli se na tom účastníci pracovní snídaně s Petrem Kajnarem, která se konala ve čtvrtek v hotelu Park Inn v Ostravě. Více informací zde »


Spalovnu města z Vysočiny zatím spíš chtějí

15. 2. 2010

V kraji Vysočina zřejmě brzy vznikne sdružení připravující podklady pro vznik krajské spalovny odpadu. Více informací zde »


Úředníci lidi o neškodnosti spalovny nepřesvědčili

12. 2. 2010

Jde o naše zdraví. Proč tady máme mít další zdroj znečištění, ptali se lidé. Více informací zde »


Spalovna neublíží, ale jak to vysvětlit, že?

12. 2. 2010

Kdo čekal, že středeční podvečerní veřejná debata o přípravách budování Krajského integrovaného centra, jak se oficiálně nazývá zařízení, kde se má v budoucnu spalovat komunální odpad z velké části Moravskoslezského kraje, skončí nějakým hmatatelným výsledkem, či zvratem, musel být zklamán. Více informací zde »


Obyvatelé Karvinska jsou proti stavbě spalovny

12. 2. 2010

Obyvatelé Karvinska nesouhlasí s umístěním první severomoravské spalovny v Karviné-Dolech, kde ji chce do roku 2015 postavit Moravskoslezský kraj společně s pěti městy. Více informací zde »


Diskuse o spalovně? Bouře emocí

12. 2. 2010

Bouři emocí mezi lidmi vyvolává plánovaná stavba krajské spalovny komunálních odpadů, která má vzniknout v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné. Více informací zde »


Bielan: Spalovna bude ekologické zařízení

12. 2. 2010

„Spalovna ovzduší neuškodí. Umožní je zlepšit,“ tvrdí Petr Bielan, předseda představenstva společnosti KIC Odpady. Více informací zde »


Nechceme spalovnu, znělo sálem

12. 2. 2010

SPALOVNA V KARVINÉ? První veřejná debata o spalovně, která se odehrála na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, ukázala, že lidé jsou razantně proti její výstavbě. Odborníci tvrdí, že její stavba je nutná, roste totiž množství domovního odpadu Více informací zde »


V Plzni se chystají na EIA

21. 1. 2010

Plzeňská teplárenská vypíše tento měsíc výběrové řízení na zpracování posudku EIA pro plánovanou stavbu spalovny komunálního odpadu. Více informací zde »


Znečištěné ovzduší ve Slezsku

15. 12. 2009

Odborníci především z Moravskoslezského kraje a sousedního polského Slezského vojvodství se tento týden při společném jednání shodli na obecně špatné kvalitě ovzduší... Více informací zde »


Karvinští dýchají jedy

9. 12. 2009

Zhorší ovzduší chystaná spalovna, či mu pomůže? I o tom debatovali zastupitelé. Více informací zde »


Krajská spalovna odpadu v Karviné budí emoce

9. 12. 2009

Přibude v Karviné další komín, tentokrát od spalovny komunálního odpadu? Jiná cesta není, tvrdí vedení Moravskoslezského kraje. Nesouhlas ekologů a místních lidí, kteří ji ve městě nechtějí, ale sílí. Více informací zde »


Stát změnil názor: Podpoří spalovnu

19. 11. 2009

Kraj: Čekali jsme na to roky. Ekologové jsou proti. Více informací zde »


Česko zahalí dým, vláda je pro spalovny

18. 11. 2009

Důvodem je podle ministra problém se zpracováním druhotných surovin a hrozba vysokých sankcí za skládky. Více informací zde »


Na spalovnu budou peníze z EU

11. 11. 2009

Ministerstvo přehodnotilo postoj k energetickému využívání odpadů. Více informací zde »


Žádný strach ze spalování komunálního odpadu

11. 11. 2009

KARVINÁ – Ministerstvo životního prostředí přehodnotilo po letech postoj k energetickému využívání komunálních odpadů. Obce a kraje tak v historii poprvé prolomily ideovou bariéru vedoucí k racionálnímu přístupu k řešení odpadového hospodářství. Více informací zde »


Lidé podepisují petici proti stavbě spalovny

25. 9. 2009

Uveřejněno v MF DNES dne 25. 9. 2009. Více informací zde »


Nový systém pro pět měst severní Moravy

září 2009

Do roku 2015 by měl být v Moravskoslezském kraji vybudován integrovaný systém nakládání s odpady, který zahrnuje pět největších měst: Ostravu, Opavu, Karvinou, Havířov a Frýdek-Místek. Více informací zde »


Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v ČR v perspektivě roku 2020

září 2009

V letošním roce se již konaly dva tak zvané „Kulaté stoly“, kde se diskutovalo o odpadovém hospodářství České republiky. Charakteristické pro oba kulaté stoly bylo, že se uskutečnily jako reakce na závažné události. V prvém případě to bylo zásadní snížení odbytu druhotných surovin na pozadí celosvětové hospodářské krize, v druhém řešení otázky, jak dále s odpadovým hospodářstvím do roku 2020 v reakci na návrh nového zákona o odpadech. První kulatý stůl se konal na Ministerstvu průmyslu a obchodu, ten druhý na Ministerstvu životního prostředí s honosným názvem „Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v ČR v perspektivě roku 2020“. O prvém jsme podrobně referovali v březnovém čísle, o tom druhém jsme se zatím jen letmo zmínili v minulém čísle a slíbili, že se k němu ještě vrátíme. Tímto svůj slib plníme. Více informací zde »


Kraj chce radikálně omezit skládkování komunálního odpadu

září 2009

Již čtvrtým rokem usilují představitelé Moravskoslezského kraje, Ostravy, Opavy, Karviné, Havířova a Frýdku-Místku o výstavbu Krajského integrovaného centra nakládání s odpady (KIC). Argumentují tím, že životní prostředí v Moravskoslezském kraji patří mezi nejzatíženější v republice. Více informací zde »


Poláci: Spalovna zhorší ovzduší

17. 6. 2009

Zástupci příhraničních polských obcí se zlobí. Nechtějí, aby v nedaleké Karviné vznikla plánovaná spalovna komunálního odpadu. Dvanáct starostů obcí z polské strany Těšínska poslalo vedení Moravskoslezského kraje dopis, v němž žádá zastavení další přípravy projektu kvůli možnému poškození životního prostředí. Více informací zde »


Kraj představil Polákům projekt integrovaného centra pro spalování odpadů

17. 6. 2009

Zástupci Moravskoslezského kraje spolu s dalšími představiteli měst a zástupci společnosti KIC Odpady dnes na konzulátu Polské republiky v Ostravě představili zájemcům z Polska projekt Krajského integrovaného centra pro zpracování komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji. Více informací zde »


Zbytečný strach z karvinské spalovny

17. 6. 2009

Zájemcům z Polska představili v úterý zástupci Moravskoslezského kraj (MSK) projekt Krajského integrovaného centra (KIC) pro zpracování komunálních odpadů. Více informací zde »


Polští starostové odmítají spalovnu v Karviné

16. 6. 2009


Zdroj: ČT


Moravskoslezský kraj představil polské straně společný projekt kraje a 5 statutárních měst na vybudování krajského integrovaného centra pro zpracování komunálních odpadů

16. 6. 2009

Zástupci Moravskoslezského kraje spolu s dalšími představiteli měst a zástupci společnosti KIC Odpady, a. s. dnes na konzulátu Polské republiky v Ostravě představili zájemcům z Polska projekt Krajského integrovaného centra pro zpracování komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji. Setkání proběhlo z  iniciativy generálního konzula Polské republiky v Ostravě pana Jerzyho Kronhodla jako reakce na výzvu starosty hraniční obce Zebrzydowice k zastavení další přípravy projektu z důvodu možného poškození životního prostředí příhraničních polských obcí. Více informací zde »


Klastr: Nová spalovna by se měla začít stavět ihned

11. 5. 2009

Moravskoslezký energetický klastr se zasazuje o výstavbu spalovny. Pomůže totiž nejen vyřešit problém s odpady, ale díky ní se zvýší i zaměstnanost. Více informací zde »


Duel: Co přinese kraji spalovna?

2. 5. 2009

OPONENTI SE STŘETLI V DUELU Potřebuje kraj spalovnu komunálních odpadů? Nejen na to odpovídal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a předseda karvinského občanského sdružení Frygato-eko Václav Gavlovský. Více informací zde »


Krajská spalovna možná dosáhne na evropské peníze

29. 4. 2009

Obrat v názoru ministerstva – ještě nedávno to vypadalo, že pražští úředníci neumožní kraji získat evropskou dotaci na výstavbu spalovny komunálního odpadu v Karviné, teď je to jinak. Více informací zde »


Odborníci i zástupci obcí a měst debatují o odpadech

28. 4. 2009

Odpadové hospodářství v dobách krize, nutnost vytvoření krajského integrovaného systému nakládání s odpady, jehož součástí je i projekt výstavby Krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů. O těchto bodech i dalších projektech v oblasti komunálních odpadů jednají v těchto dnech na devátém ročníku mezinárodní konference Odpady 21 v ostravském hotelu Atom. Více informací zde »


Spalovna má šanci na dotaci

28. 4. 2009

Projektu krajského integrovaného centra nakládání s odpady se rýsuje šance, že by mohl získat evropskou dotaci. Umožnit by to měla připravovaná změna národního plánu odpadového hospodářství. Více informací zde »


Spalovna dostane šanci

28. 4. 2009

Ministerstvo podporu zařízení zavrhovalo. Teď dalo kraji naději na zisk dotace. Více informací zde »


Pomůže spalovna ovzduší, nebo je zhorší?

28. 4. 2009

Zhoršení už tak špatného ovzduší, hluk, snižování střední délky života, zvýšená nemocnost. To vše podle Václava Gavlovského ze sdružení Frygato-Eko přinese obyvatelům Karviné plánovaná stavba krajské spalovny komunálních odpadů, která má vzniknout v bývalém důlním areálu Barbora. Stejný názor mají podle Václava Gavlovského i další stovky členů karvinského sdružení. Více informací zde »


Reakce na článek Stavba spalovny v Karviné

20. 4. 2009

Děkuji za názor pana Václava Gavlovského, který vyjádřil ve svém článku „Stavba spalovny v Karviné je vrcholem neúcty ke zdraví lidí“ ze dne 23.3.2009 uveřejněný v Moravskoslezské příloze MF DNES. Více informací zde »


Stavba spalovny v Karviné je vrcholem neúcty ke zdraví lidí

20. 4. 2009

Stavba spalovny komunálního odpadu v Karviné, v regionu, který má prokazatelně nejvíce znečištěné ovzduší nejen v rámci České republiky, ale i Evropy, je vrcholem arogance a neúcty ke zdraví a životu zdejších spoluobčanů. Více informací zde »


Hyžík: Projekt karvinské spalovny je zcela v pořádku

31. 3. 2009

Karviná - Chystaná spalovna v Karviné nezatíží ovzduší. Naopak. Uleví mu třeba od oxidů síry produkovaných zdejší teplárnou. Uvádí to ředitel nezávislé inženýrské společnosti EIC Jaroslav Hyžík, který působí také jako pedagog Technické univerzity v Liberci. Více informací zde »


Kraj: Dotaci na spalovnu získáme

31. 3. 2009

Karviná - Zastánci vzniku spalovny komunálního odpadu v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné jsou si stále jistější, že na stavbu získají důležitou dotaci z Operačního programu životní prostředí.
V opačném případě by projekt Krajského integrovaného centra nakládání s komunálními odpady musel být hrazen například s využitím komerčního úvěru. Více informací zde »


Spalovna jako umělecké dílo

31. 3. 2009

PROBLÉM S ODPADY - skládky, na které se sváží odpad, pomalu přestávají stačit. Stále více se hovoří o spalovnách, které by tento problém mohly pomoci vyřešit. Nový Jičín chystá vlastní spalovnu, vzorem pro tu mnohem větší, kterou plánuje kraj, by mohlo být zařízení ve Vídni. Více informací zde »


Bursík odmítl spalovnu

18. 3. 2009

Města vedou boj s ministerstvem, tuny odpadů chtějí stále spalovat OSTRAVA Plány měst na severu Moravy vybudovat společnou spalovnu komunálního odpadu narazila na odpor ministerstva životního prostředí. Stavba za pět miliard korun měla vyrůst do roku 2015 v areálu bývalého dolu Barbora poblíž Karviné a likvidovat odpady z celé aglomerace. Více informací zde »


Začalo posuzování vlivu na životní prostředí chystané spalovny v Karviné

18. 3. 2009

OSTRAVA - S projektem Krajského integrovaného centra využívání komunálních odpadů, které by mělo vzniknout v Karviné, se mohou lidé seznámit ode dneška na stránkách informačního systému EIA. Více informací zde »


Ve spalování odpadu je naše budoucnost

18. 3. 2009

Náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD) pronesl na včerejší tiskové konferenci k plánované výstavbě tzv. komplexního integrovaného centra nakládání s odpady (KIC) větu, která stojí za zapamatování: „[KIC] je politická záležitost a my věříme, že se nám podaří přesvědčit ministerstvo [životního prostředí], že ve spalování odpadu je budoucnost odpadového hospodářství.” Více informací zde »


Plusy a mínusy připravované spalovny na Barboře

17. 3. 2009

Ožehavým tématem posledních dnů po návštěvě Martina Bursíka v Ostravě se stal záměr karvinských zastupitelů vybudovat v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné na hranici s obcí Horní Suchá Krajské integrované centrum využívaní komunálních odpadů pro Moravskoslezský kraj (dále jen KIC). Více informací zde »


Odpad z Moravskoslezského kraje se bude spalovat v Karviné

18. 1. 2009

Karviná - Diskuse o tom, jakým směrem se kraj vydá v otázce likvidace komunálního odpadu, je zřejmě u konce. Ze dvou posledních vhodných lokalit nakonec politici vybrali areál uzavřeného Dolu Barbora na okraji Karviné. Tam by do roku 2015 měla vyrůst centrální spalovna komunálního odpadu, jež by byla díky své kapacitě schopna spalovat odpad, který vyprodukuje většina domácností v Moravskoslezském kraji. Více informací zde »


MORAVSKOSLEZSKÝ (KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ)

18. 3. 2009

Kraj věří, že dotaci na spalovnu získá. Pokud ne, pomůže půjčka

Ostrava - I přes odmítavý postoj ministerstva životního prostředí k výstavbě spaloven v Česku bude kraj a společnost KIC Odpady ve spolupráci s pěticí měst usilovat o vznik Krajského integrovaného centra nakládání s komunálními odpady. Více informací zde »


Kraj shání peníze na spalovnu

18. 3. 2009

Jednou velkou komplikací je však nesouhlas ministerstva životního prostředí. Ministr životního prostředí Martin Bursík nařídil krajským úředníkům projekt přepracovat a trvá na tom, aby se zvýšil podíl vytříděného odpadu. „Západní země nejprve třídí a pouze to, to už třídit nelze, se spaluje. A tady by se mělo pálit vše? To ne!“ řekl Bursík. „Toto není integrované centrum pro využití odpadu, ale obyčejná spalovna,“ dodal. Více informací zde »


Financování projektu krajské spalovny provázejí spory

18. 3. 2009

V Moravskoslezském kraji pokračují přípravy na výstavbu spalovny. Do roku 2015 má vyrůst v areálu bývalého dolu Barbora na Karvinsku. Stále ale není jasné, kdo takzvané Integrované centrum využívání komunálního odpadu zaplatí. Více informací zde »Podmenu


Hlavní menu