Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Nechceme spalovnu, znělo sálem

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Nechceme spalovnu, znělo sálem

12. února 2010

SPALOVNA V KARVINÉ? První veřejná debata o spalovně, která se odehrála na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, ukázala, že lidé jsou razantně proti její výstavbě. Odborníci tvrdí, že její stavba je nutná, roste totiž množství domovního odpadu

Karviná - Většina lidí z asi sto padesáti, kteří ve středu odpoledne zamířili na první veřejnou debatu o krajské spalovně, řekla: Nechceme, aby toto zařízení v Karviné vzniklo.

Lidé se obávají, že spalovna zhorší už dnes velmi špatné ovzduší v Karviné. „Rozhodně se spalovnou nesouhlasíme. Chceme tu žít a chceme, aby tu mohly žít i naše děti,“ uvedla například trojice žen, které si přišly poslechnout debatu, jíž se jako hosté účastnili zástupci investora, krajského úřadu, několika firem či třeba sdružení Frygato-Eko.

„Podívejte se, kolik je v Karviné alergiků, je to už neúnosné a souvisí to se špatným ovzduším. Myslím ale, že už teď je rozhodnuto o tom, že spalovna vznikne,“ uvedla obyvatelka Karviné Sabina Kučerová.

Milan Machač z krajského úřadu upozornil na to, že příprava stavby spalovny je teprve na začátku. V současnosti probíhá takzvaný proces EIA, během něhož se řeší, jaký dopad bude spalovna mít na životní prostředí. „Každý z občanů může k dokumentaci EIA, která je přístupná na webu krajského úřadu, podat připomínky,“ řekl Milan Machač.

Zástupci kraje a společnosti KIC Odpady, která sdružuje několik měst coby akcionářů, tvrdí, že krajská spalovna v žádném případě nezatíží ovzduší v Karviné.

„Spalovna je jako plynová elektrárna, co se týče emisí. Je mnohem čistší než teplárna, jejíž produkci zčásti nahradí,“ řekl Petr Bielan ze společnosti KIC Odpady. Na to většina lidí reagovala nesouhlasem a nesouhlasí ani ekologové, jež MF DNES včera oslovila. „Spalovna je vždy nový zdroj emisí. Ovzduší zatíží,“ řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. Václav Zyder, který seděl mezi diváky v sále, řekl, že lidé nezískali objektivní náhled na věc.

„Odpovědi hostů jsou jen obecné, lidé se v podstatě nic o spalovně nedozvěděli,“ domníval se Zyder, který souhlasí se spalovnou, ale jen když bude zaručeno, že firma Dalkia, jíž patří karvinská teplárna, odebere teplo produkované spalovnou.

Více než dva tisíce lidí už podepsaly petici proti stavbě krajské spalovny, jež má vzniknout v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné, proti je i vedení Českého Těšína, Stonavy či třeba některých obcí v Polsku.

Další veřejné projednávání spalovny, které bude součástí procesu EIA, se uskuteční během několika týdnů.

Zdroj: MF DNES

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu