Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Obyvatelé Karvinska jsou proti stavbě spalovny

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Obyvatelé Karvinska jsou proti stavbě spalovny

12. února 2010

Obyvatelé Karvinska nesouhlasí s umístěním první severomoravské spalovny v Karviné-Dolech, kde ji chce do roku 2015 postavit Moravskoslezský kraj společně s pěti městy.

Petici proti spalovně komunálních odpadů už podepsalo zhruba 2000 lidí. Obávají se především zhoršení ovzduší v regionu, jehož životní prostředí patří k nejhorším v Evropě. Vadí jim také, že se do Karviné bude svážet odpad z celého kraje, a tím poroste dopravní zátěž. Jejich názory zazněly na veřejné diskusi v Karviné.

Krajské integrované centrum nakládání s odpady (KIC), které si vyžádá zhruba pět miliard korun, by mělo vzniknout v bývalém areálu Dolu Barbora. Jeho součástí bude také spalovna odpadu, v níž se energeticky využije téměř 200 000 tun směsného komunálního odpadu ročně. Vzniklé teplo chce odebírat společnost Dalkia Česká republika, která by díky němu částečně snížila výkony stávajících tepláren na Karvinsku.

„Karviná ročně vyprodukuje zhruba pětinu z celkového množství odpadu, který by měl skončit ve spalovně. Přesto se do města bude svážet odpad z celého kraje. Nechceme být jeho smetištěm,“ uvedl Patrik Szvitek z Karviné. Postavit spalovnu na území brownfieldu je ekonomicky výhodné, ale ekologicky špatné, shodli se další obyvatelé, podle nichž to bude jen další zdroj zatížení životního prostředí i lidského zdraví. Zhoršení ovzduší na Karvinsku se obávají také starostové obcí, například Stonavy a Českého Těšína, kteří se záměrem postavit KIC v Karviné rovněž nesouhlasí.

Podle stonavského starosty Ondřeje Febera jsou znepokojeni i starostové polských obcí, například Zebrzydowic.

Zdroj: Právo

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu