Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Odpady by mohly nahradit klasická paliva pro teplárny

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Odpady by mohly nahradit klasická paliva pro teplárny

17. květen 2012

Odpady by měly částečně nahradit klasická paliva v teplárenství, projevit by se to pak mohlo i zpomalením zdražování tepla, energií i poplatků za svoz odpadu.

Shodli se na tom účastníci konference Odpady 21 - Odpadové hospodářství středoevropských zemí, kterou v Clarion Congress Hotelu Ostrava uspořádaly v úterý a včera Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a společnost FITE Ostrava ve spolupráci s dalšími partnery.

Podle vyjádření odborníků na konferenci by se v Česku mělo razantně zvýšit množství energeticky využívaného komunálního odpadu.

„Výstavba ekologických zařízení na energetické využití odpadu je důležitá pro teplárenství i pro odpadové hospodářství. Aspoň částečně by se tak daly řešit problémy s nedostatkem hnědého uhlí pro teplárny a zároveň by to umožnilo postupné ukončení skládkování nevyužitých odpadů,“ uvedl Milan Kyselák z ministerstva průmyslu a obchodu na konferenci. Zároveň dodal, že tato zařízení nejsou konkurencí pro materiálové využití odpadů, ale že ho doplňují.

V našem kraji bylo v roce 2010 k dispozici 412 tisíc tun komunálního odpadu,který se dal energeticky využít. V současnosti se ale energeticky v Česku využívá jen něco okolo devíti procent z celkových pěti milionů tun odpadů ročně a zbytek se skládkuje. „V Moravskoslezském kraji je situace ještě horší, je zde prakticky nulové energetické využívání směsných komunálních odpadů, to však se musí změnit,“ doplnil Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.

lap

Zdroj: Moravskoslezský deník

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu