Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Ostrava: Zbytečné odpadky by dosáhly výšky radnice

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Ostrava: Zbytečné odpadky by dosáhly výšky radnice

20. říjen 2011

Obce a města v Moravskoslezském kraji recyklují pouze třiatřicet procent komunálního odpadu. Zbytečné odpadky z Ostravy a okolí by každoročně zaplavily ostravské Masarykovo náměstí do výšky pětadvaceti metrů, což je zhruba výška staré radnice. Vyplývá to z posledních průzkumů ekologického Hnutí Duha. To dále zjistilo, že v porovnání se sousedním Německem toho náš kraj vytřídí zhruba o polovinu méně.

„Moravskoslezský i další kraje takhle naprosto zbytečně vyhazují statisíce tun kvalitních, recyklovatelných surovin. Pokud recyklace stoupne na úroveň úspěšných evropských států, jako je Německo, ušetříme místo na skládkách, přírodní suroviny i peníze,“ řekl Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady v Hnutí Duha.

Celá Česká republika podle něj recykluje asi jen dvacet procent komunálního odpadu. Ale například už zmiňované Německo využívá polovinu veškerého odpadu, Nizozemsko šedesát procent a belgické Vlámsko dokonce dvaasedmdesát procent. Česká republika tak každoročně vyhazuje na skládky suroviny za bezmála tři miliardy korun. Hnutí Duha proto navrhuje, aby byla zavedena takzvaná recyklační sleva, díky které by poctivě třídící obce platily nižší poplatky za skladování zbytkového odpadu, a zároveň by rodinám usnadnila třídění. Návrh nového zákona o odpadech právě dokončuje ministerstvo životního prostředí.

Zdroj: Moravskoslezský deník

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu