Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Peterková: Spalovna nás zničí, v zimě tu bude více sajrajtu

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Peterková: Spalovna nás zničí, v zimě tu bude více sajrajtu

19. dubna 2011

„Spalovnu nepotřebujeme. Ještě jsme nevyzkoušeli to pořád opakované třídění a kompostování,“ myslí si členka sdružení Občané proti spalovně Lada Peterková. „Bohužel, situace je, jaká je. Lidé třídí minimálně. Jenomže, když se tu postaví spalovna, na nějakou recyklaci se všichni rovno vykašlou,“ říká.

„Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje přiznává, že ve spalovně skončí vše, co je v popelnicích. Jenomže to je špatně. Kdo ví, co všechno v těch popelnicích je. Když si vytipujeme jednu z nich vysypeme ji, uvidíme, co všechno ve spalovně skončí – baterie, léky, barvy, plechovky a jiný nebezpečný odpad,“ líčí Peterková.

„Ve spalovně nebude žádná třídicí linka. Prý je na nás, lidech, abychom odpad třídili,“ kroutí hlavou.

Tomu, že jsou spalovny technologicky na vysoké úrovni, Lada Peterková věří. Ale jak říká, objem emisí škodlivých látek díky nim v kraji neklesne.

„Tvrdí nám, že teplo vyrobené spálením komunálního odpadu nahradí teplo, které dnes vzniká spalováním černého uhlí. Chtějí odstavit kotle, ušetřit uhlí. Jenomže když pak budou mrazy, všechno včetně spalovny pojede naplno. Sajrajt půjde z teplárny i ze spalovny. Ublíží to člověku, přírodě, zvířatům,“ míní Peterková. Struska, která vznikne spálením komunálního odpadu, je podle ní a ekologů vysoce toxická.

btk

Zdroj: MF Dnes

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu