Poláci: Spalovna zhorší ovzduší

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Poláci: Spalovna zhorší ovzduší

17. června 2009

Ostrava – Zástupci příhraničních polských obcí se zlobí.
Nechtějí, aby v nedaleké Karviné vznikla plánovaná spalovna komunálního odpadu. Dvanáct starostů obcí z polské strany Těšínska poslalo vedení Moravskoslezského kraje dopis, v němž žádá zastavení další přípravy projektu kvůli možnému poškození životního prostředí.

Včera na to téma poprvé jednali s českou stranou. Debata se konala na polském konzulátu v Ostravě.

Na argumenty Poláků mají zástupci Moravskoslezského kraje jasnou odpověď. Chystaná spalovna nazývaná jako Krajské integrované centrum využívání komunálního odpadu, která by měla vzniknout do roku 2015, podle nich nepoškodí životní prostředí. Naopak. Uleví mu například tím, že „čistá“ energie, kterou vyprodukuje, nahradí část energie z karvinské teplárny.

„Nepřesvědčí mě argument o tom, že díky energii vyrobené spalovnou budou odstaveny dva tři kotle v teplárně, čímž se sníží celkové emise,“ sdělil starosta obce Zebrzydowice Andrej Kondziolka. Dodal, že negativní postoj starostů obcí z polské části Těšínska trvá.

Chybí diskuze mezi státy

„Obáváme se zvýšených emisí polétavého prachu, dioxinů či furanů, které není možné dokonale eliminovat,“ řekl Andrej Kondziolka.

Miroslav Novák jeho obavy však vyvrátil s tím, že jsou nesmyslné, vyplývají z nedostatku informací. Stejný názor měl i Jaroslav Hyžík, ředitel nezávislé inženýrské společnosti EIC a pedagog Technické univerzity v Liberci.

„Rozumím výhradám polských obcí, jejich argumenty jsou ale nedostatečné. Je to zelená teologie,“ uvedl Hyžík s tím, že poté, co spalovna začne fungovat, ovzduší v Karviné, které patří mezi nejznečištěnější v Evropě, se uleví. „Teplárna bude vyrábět o 25 procent teplá méně než teď, Dalkia má sedm kotlů, dva kotle budou odstaveny a jejich produkce nahradí energie ze spalovny.“

Podle Miroslava Nováka představitelé polských obcí nemohou projekt spalovny, který je závislý na evropských financích, zablokovat. Mohou pouze prodloužit přípravnou fázi. „Chyba je v tom, že sousedé navzájem neví, s čím mohou počítat. Energetika a odpadové hospodářství by mělo být tématem rozhovorů v rámci spolupráce euroregionů. Jejich zástupci to ale neprobírají,“ uvedl generální konzul Polské republiky v Ostravě Jerzy Kronhold.

Spalovna, která si vyžádá pět miliard korun, by měla vzniknout v areálu bývalého dolu Barbora. Projekt počítá s dotací z Operačního fondu Životní prostředí. Zatím však není jisté, že ji získá. Podle ministerstva životního prostředí totiž není dost integrovaný. Aby měl na dotaci nárok, musel by zahrnovat například třídící linku či bioplynovou stanici.

MF Dnes
MARKÉTA RADOVÁ

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu