Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Hyžík: Projekt karvinské spalovny je zcela v pořádku

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Hyžík: Projekt karvinské spalovny je zcela v pořádku

31. března 2009

Karviná - Chystaná spalovna v Karviné nezatíží ovzduší. Naopak. Uleví mu třeba od oxidů síry produkovaných zdejší teplárnou. Uvádí to ředitel nezávislé inženýrské společnosti EIC Jaroslav Hyžík, který působí také jako pedagog Technické univerzity v Liberci.

Energetickým využíváním odpadů se zabýváte velkou část života. Proč spalovny tolik vadí ekologům?

Říká se, že nevědomost hříchu nečiní. Těžko mohu ekologům něco vysvětlovat, mají svůj neměnný názor. Přitom když se podíváte do Evropy, zjistíte, že realita je jiná. Například ve Švýcarsku, vyspělé evropské zemi, funguje třicet spaloven na šest a půl milionů obyvatel.

Je spalovna ve Vídni - Spittelau natolik moderní, že je vhodné přejímat její technologii k nám?

Ale my ji nepřejímáme. Technologie se skládá z několika oddílů, mezi nimi ze samotného spalování, kdy je zpracováván odpad a využívána z něj získaná energie, či třeba z čištění spalin. To by mělo být v Karviné stejně jako ve Vídni nebo například v Liberci na špičkové úrovni.

Co si myslíte o projektu spalovny v Karviné?

Je zcela v pořádku. Podobných spaloven je v Evropě až čtyři sta.

Spalovna patří mezi zvláště velké zdroje emisí, nezatíží životní prostředí na Karvinsku?

Jedná se o kategorizaci vytvořenou zákonodárci. Ve skutečnosti jsou ale emise ze spalovny na úrovni emisí ze spalování zemního plynu. Spalovna v Karviné nahradí čtvrtinu výkonu Teplárny Karviná, přičemž se ovzduší uleví například od emisí oxidů síry, které teplárna produkuje a které jsou u spalovny dlouhodobě výrazně pod limitem.

Zástupci ministerstva životního prostředí připouští finanční podporu spaloven, říkají ale, že karvinská spalovna nemá šanci na dotace, pokud projekt nebude skutečně integrovaný - nebude počítat s třídící linkou nebo třeba s tříděním bioodpadu. Souhlasíte s ministerstvem?

Spíše ne. Co se týče třídění, stačí, když probíhá u obyvatel. Například ve Švýcarsku padesát procent komunálního odpadu vytřídí občané, zbylá polovina odpadu, který už dál není možné třídit, jde do spaloven. Tak to přesně bude probíhat v Karviné, kde se navíc počítá i s využitím zbytkových materiálů, neželezných kovů, železa či třeba zinku z procesu čištění spalin.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=076&r=mfsevermorava&c=1166377

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu