Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Protest proti spalovně se příliš nevyvedl

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Protest proti spalovně se příliš nevyvedl

13. červenec 2011

Hodinu po zahájení akce v úterý odpoledne po mosteckém hlavním náměstí posedávala pouhá desítka anarchistů. A také pár rodin s dětmi, které krmily rybičky v místní kašně a o žádné demonstraci nevěděly. Po dvou hodinách už aktivisté na náměstí postavili stánek, ale i tak se nesetkal se zájem veřejnosti.

Zajímá spalovna Mostečany?

Kdo čekal plamenná prohlášení, musel být zklamán. „Půjdeme aspoň na pivo?“ diskutovali v hloučku na lavičce před téměř liduprázdným náměstím mladí příznivci sdružení Alerta, které happening pořádalo. Znamená to, že spalovna, která má podle záměru společnosti United Energy od roku 2015 polykat ročně 150 tisíc tun odpadu, tedy asi třetinu produkce Ústeckého kraje, lidi nezajímá? „Do ekocentra kvůli tomu lidé nevolají,“ řekla Milena Vágnerová, vedoucí Ekologického centra Most, které v regionu sleduje například čistotu ovzduší.

Proti vzniku spalovny samotné Vágnerová nic nenamítá. „Ovšem za předpokladu, že budou dodrženy veškeré technologie,“ dodává. Má ale obavy z nárůstu dopravy kvůli transportu odpadků kamiony, a tím i zvýšené prašnosti. „Také je otázkou, jak bude naloženo s popelem ze spalovny,“ řekla.

Zejména ochránci přírody jsou ke spalovně a jejímu přínosu velmi kritičtí. Podle ekologických organizací by spalovna odpadu zvýšila koncentrace prachu i karcinogenních uhlovodíků. Teplárna naopak tvrdí, že spalování odpadů je prakticky neškodné a ekologicky spíše prospěšné, protože šetří fosilní paliva.

Oldřich Hájek

Zdroj: Mostecký deník

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu