Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Soud dočasně zastavil stavbu karvinské spalovny

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Soud dočasně zastavil stavbu karvinské spalovny

24. leden 2012

Odpůrci karvinské spalovny slaví první úspěch. Podle informací Radiožurnálu Krajský soud v Ostravě vyhověl Hnutí Duha. Vydal předběžné opatření, kterým dočasně stavbu za pět miliard korun zastavil.

Spalovna má vyrůst v opuštěném areálu dolu Barbora nedaleko karvinské teplárny. Hned v sousedství žije vášnivý včelař Karel Duda a vzpomíná, jak v minulosti průmysl vše poničil. Teď už se však podle něj příroda znovu vrací k životu.

„Tady bylo všechno mrtvé. Mrtvé byly včely, mrtví byli brouci, třešně byly bez chrobáčků, ale otrávené. Už se to zlepšilo. Včely žijí, brouci nám zase žerou ovoce. Se spalovnou je to tak, že to okamžitě poznám na včelách. Když tady nebudu mít včel poznám, že tam něco udělali.“

A právě hmyz sehrál nemalou roli při rozhodování soudců. Ekologové z Hnutí Duha tvrdí, že obří stavba by nenávratně poškodila zdejší biotop vážky plavé. Ta je kriticky ohroženým hmyzem, a justice proto dala spalovně dočasně červenou.

„Soud vyhověl návrhu na přiznání odkladného účinku s tím, že by nemělo docházet k situacím, aby byl povolený záměr nezvratně realizován dříve, než by bylo rozhodnuto o podané žalobě,“ potvrdila Radiožurnálu Lucie Böhmová z Krajského soudu.

Justice tak prakticky zrušila stavební povolení a to přidělává vrásky na čele náměstkovi hejtmana Miroslavu Novákovi. Bez něj nemohou žádat o dvě miliardy evropských dotací:

„Problém, který může nastat, je řízení evropských dotací. Pro jejich přiznání je nutné mít právoplatné územní rozhodnutí a předběžné opatření zrušilo nabytí právní moci. V okamžiku zdržení či nepřiznání evropské dotace by byl celý projekt o několik let zbrzděn nebo odložen. Byla by to fatální záležitost.“

Nejde jen o vážku

Podle Iva Kropáčka z Hnutí Duba ale nejde jen o vážku plavou. Tvrdí, že když úředníci zkoumali, jak spalovna ovlivní životní prostředí, udělali mnoho chyb.

„My projekt kritizujeme od samého počátku a říkáme, že ten projekt žádné evropské dotace dostat neměl, protože je špatný. Dochází k tomu, co jsme celou dobu říkali. Kdyby kraj vybral variantu zvýšené recyklace, problém odpadového hospodářství by vyřešil mnohem snadněji a elegantněji,“ uvedl Kropáček.

Kvůli spalovně podalo na krajský úřad žalobu nejen Hnutí Duha, ale i nedaleká obec Horní Suchá. Kdy justice definitivně rozhodne zatím není jasné.

Andrea Čánová

Zdroj: pir

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu