Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Soud pozastavil přípravu velké spalovny u Karviné. I kvůli vážce

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Soud pozastavil přípravu velké spalovny u Karviné. I kvůli vážce

25. leden 2012

Ekologům z Hnutí Duha se podařilo pozastavit přípravu spalovny mezi Karvinou a Havířovem. Krajský soud v Ostravě označil vydané územní rozhodnutí za neplatné a jedním z argumentů je i přítomnost vzácné vážky.

Je předražená a zatíží už tak špatný vzduch dalšími jedy. To jsou některé z argumentů Hnutí Duha, které bojuje proti stavbě krajské spalovny v podobě, jak ji investor připravil.

Ekologové před časem zažalovali kraj kvůli územnímu rozhodnutí získanému pro spalovnu. Požádali, aby se územní řízení opakovalo. To, které už proběhlo, totiž podle nich mělo řadu nedostatků.

Ekologové žádají důkladný geologický průzkum

Teď Krajský soud v Ostravě ekologům částečně vyšel vstříc. Vydal předběžné opatření a do doby, než rozhodne o námitkách Hnutí Duha, označil vydané územní rozhodnutí za neplatné.

Mezi námitkami, které ekologové směřují stavbě krajské spalovny, jež má stát skoro šest miliard, jsou i zdánlivě méně důležitá fakta. Ekologové třeba poukazují na to, že v bývalé důlní oblasti, kde má spalovna vyrůst, byla v minulosti pozorována vzácná vážka plavá.

Ta se v Česku v současnosti až na výjimky nikde jinde nevyskytuje.

"Plánovaná stavba spalovny by mohla ohrozit populaci tohoto vzácného hmyzu," míní Ivo Kropáček z Hnutí Duha a dodává, že už před několika lety ekologové požadovali po úřadech, aby v oblasti nechali provést podrobný geologický průzkum. "To ale do dnešního dne neudělaly," podotkl Kropáček.

Hejtmanství v přípravě spalovny pokračuje

Zástupci krajského úřadu ale tvrdí, že v přípravě stavby spalovny nic nezanedbali. Podle náměstka hejtmana Miroslava Nováka není velkou komplikací ani fakt, že soud pozastavil platnost územního rozhodnutí pro spalovnu. "Příprava stavby pokračuje. Chystáme například podklady pro dokumentaci ke stavebnímu povolení," poznamenal Miroslav Novák.

Investor plánuje spalovnu postavit do roku 2015. Pokud by soud vyšel vstříc ekologům a označil územní rozhodnutí pro spalovnu za neplatné, musel by se proces přípravy stavby posunout zpět.

Markéta Radová

Zdroj: iDnes

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu