Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Souhlasí, ale kladou si podmínky

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Souhlasí, ale kladou si podmínky

17. června 2010

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odsouhlasilo stavbu první severomoravské spalovny odpadů v Karviné-Dolech. Zároveň má ale 40 podmínek, které musí investující společnost KIC Odpady při stavbě splnit.

Stanovisko ministerstva není závazným rozhodnutím o stavbě spalovny, ale podkladem pro následující územní a stavební řízení. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

Svým souhlasem ukončilo MŽP posuzování vlivu Krajského integrovaného centra nakládáni s odpady (KIC) na životní prostředí. Proces schvalování trval od loňského března.

V souvislosti se špatným stavem ovzduší v regionu ministerstvo sdělilo, že realizace záměru se projeví z hlediska emisí do ovzduší pozitivně, a tím přispěje k řešení krizické situace odpadového hospodářství kraje.

S tím ale dlouhodobě nesouhlasí obyvatelé Karvinska, tamní ekologická sdružení i starostové některých obcí, například Stonavy a Českého Těšína. Petici proti výstavbě spalovny podepsalo přes 5500 lidí. Podle ekologického sdružení Frygato-Eko rozhodlo ministerstvo na základě lživé dokumentace EIA, která byla zpracována pro německý komunální odpad.

"Souhlasně stanovisko ministerstva ještě zdaleka neznamená, že spalovna v Karviné nakonec stát bude, je tu ještě spousta otazníků. Podle ministerského rozhodnutí se nepočítá s třídicí linkou, kterou jsme my chtěli, o tom ještě povedou odborné diskuse. Je dobře, že našemu požadavku na utlumení neekologických tepláren vyhověno bylo. Řekli jsme totiž jasně, že životnímu prostředí na Karvinsku je třeba nejdříve výrazně ulevit. Proto také požadujeme i silniční obchvat města a podporu ekologických programů. Chceme záruky, jinak budeme stavbu spalovny blokovat, páky na máme," uvedl včera primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD). Právě Karviná patří do pětice měst sdružených do akciové společnosti KIC Odpady, které chtějí inegrované centrum postavit do roku 2015 v bývalém areálu dolu Barbora.

Zdroj: Právo

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu