Spalovna má šanci na dotaci

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Spalovna má šanci na dotaci

28. dubna 2009

Projektu krajského integrovaného centra nakládání s odpady se rýsuje šance, že by mohl získat evropskou dotaci. Umožnit by to měla připravovaná změna národního plánu odpadového hospodářství. Vyplynulo to z vyjádření náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové před novináři během konference Odpady 21, která začala v pondělí v Ostravě. „V současné době diskuse povedou podle všeho ke změně plánu odpadového hospodářství. Platí, že energetické využívání odpadů dnes je možné, ovšem bez veřejné podpory. Pokud by se plán odpadového hospodářství změnil, umožňovalo by to zároveň veřejnou podporu, finanční podporu,“ řekla.

Krajské integrované centrum nakládání s odpady (KIC) by mělo vzniknout do roku 2015 v bývalém areálu dolu Barbora na Karvinsku. Jeho součástí má být spalovna komunálního odpadu, sedm překládacích stanic a sběrných dvorů.

Už se diskutuje

Ve spalovně se energeticky využije téměř 200 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Teplo získané ze spálení odpadů by mělo sloužit k zásobování domácností. Projekt připravuje společnost KIC Odpady, jejímž akcionářem je Moravskoslezský kraj, ještě letos by se však akcionáři společnosti měla stát města Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, Opava a Havířov.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD) novinářům v pondělí řekl, že po letech, kdy ministerstvo životního prostředí nechtělo ani slyšet, že by se mělo finančně podporovat energetické využití odpadů, dnes už o tom diskuse probíhá.

Bízková na otázku, zda projekt v podobě, jak je zpracován, má šanci získat evropské prostředky, odpověděla: „My jsme ho neviděli celý. Až ho uvidíme, tak řekneme, jestli v tomto tvaru. Předpokládáme, že ano, protože lidé, kteří na něm pracují, tak to umějí dobře a vědí už, jaké jsou cíle ČR v odpadovém hospodářství a naše závazky vůči EU.“

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu