Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Spalovna neublíží, ale jak to vysvětlit, že?

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Spalovna neublíží, ale jak to vysvětlit, že?

12. února 2010

POZNÁMKA TOMÁŠE JANUSZKA

Kdo čekal, že středeční podvečerní veřejná debata o přípravách budování Krajského integrovaného centra, jak se oficiálně nazývá zařízení, kde se má v budoucnu spalovat komunální odpad z velké části Moravskoslezského kraje, skončí nějakým hmatatelným výsledkem, či zvratem, musel být zklamán. Jenže realista musel tuto neurčitou pachuť po skončení více než dvouhodinové debaty tušit. Nebylo by to přece poprvé.

Diskuze s lidmi, rozhodnutými či zaúkolovanými prosadit něco z vyšší moci či ve vyšším zájmu, už nebývají příliš konstruktivním dialogem. A podobně to vypadalo ve středu v Karviné.

Šlo spíše o informační schůzku, na které ti, kdož celý projekt připravují, mistním oznámili, jaké má kraj plány a co to bude v praxi znamenat. Byť se někteří úředníci dušují, že definitivně rozhodnuto o stavbě není, moc jiných variant asi není. Jak prohlašují místní ekologové, bojující proti stavbě spalovny, evropská legislativa striktně neukládá likvidovat spalováním. Nicméně ani oni nemají žádnou alternativu vyjma kategorického nesouhlasu s budováním takových zařízení.

Prosazovatelům projektu nutno na závěr vyčíst, že jakkoli jsou jejich plány ušlechtilé a zaštítěné perspektivním způsobem likvidace komunálního odpadu, nedokázali vybraný vzorek karvinského obyvatelstva přesvědčit o tom, že se toto zařízení, kromě toho, že nás zbaví odpadu a vyrobí teplo, nepodepíše na zdraví místních lidí a jejich dětí a vnuků.

Tomáš Januszek

Zdroj: Havířovský deník

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu