Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Spalovna rozděluje veřejnost

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Spalovna rozděluje veřejnost

6. května 2010

Boj o krajskou spalovnu pokračuje. Zda zařízení získá souhlas ministerstva životního prostředí, bude jasné přibližně do měsíce

KARVINÁ „Obáváme se toho, že chystaná krajská spalovna zhorší už tak katastrofálně znečištěné ovzduší v Karviné.“

„Díky spalovně se naopak kvalita ovzduší zlepší.“

Názory obyvatel Karvinska a zástupců investora na plánovanou výstavbu krajské spalovny komunálních odpadů v Karviné se liší jako černá a bílá. Teď se obě strany opět střetly. V Karviné debatovaly o tom, jak výrazně by výstavba zařízení, které investor, společnost KIC Odpady, zamýšlí postavit v areálu bývalého dolu Barbora, ovlivnila životní prostředí.

A také názory, s nimiž zástupci obou stran odcházeli z veřejného projednávání takzvaného posudku EIA, se zcela míjí.

„Po úterním projednávání si myslím, že kladné stanovisko ministerstva životního prostředí posudek EIA získá, protože mám za to, že všechny připomínky byly vypořádány a připomínky, které nesouvisí s posudkem EIA, jsou námětem k diskusi, ale se samotným projektem nesouvisí,“ řekl náměstek hejtmana Miroslav Novák.

To Václav Gavlovský, zástupce sdružení Frygato-Eko, které bojuje proti spalovně a v úterý zástupcům ministerstva životního prostředí předalo petici proti vzniku zařízení, již podepsalo více než 5,5 tisíce lidí, měl zcela opačný názor.

„Požadujeme vypracování zcela nového posudku EIA. Třeba proto, že ten současný hodnotí vliv možné budoucí spalovny při využití německého komunálního odpadu, který je s tím domácím naprosto nesrovnatelný,“ řekl Václav Gavlovský, který posudku EIA směřoval asi dvacet výtek.

Ty jsou podle Nováka bezpředmětné. Václav Gavlovský však na nich jednoznačně trvá a v případě jejich vypořádání je připraven se soudit kvůli tomu, aby zabránil stavbě spalovny. Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí řekla, že své stanovisko k posudku EIA by ministerstvo mělo vydat asi do měsíce. Investor, společnost KIC Odpady tvořená několika městy z regionu, je potřebuje co nejdřív, aby mohla poté usilovat o vydání územního rozhodnutí. Teprve pak bude moci žádat o dotaci z EU. Stavba spalovny si vyžádá asi pět miliard korun.

FAKTA Spalovna v číslech

5512 - tolik lidí podepsalo petici proti plánované výstavbě krajské spalovny v Karviné.

192 000 - tolik tun komunálního odpadu by spalovna měla ročně zpracovat.

5 000 000 000 - tolik peněz si stavba krajské spalovny vyžádá.

Markéta Radová

Zdroj: MF DNES

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu