Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Spalovna, to je i zápas s časem

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Spalovna, to je i zápas s časem

19. dubna 2011

Už jen krůček a na území Karviné se brzy začne stavět třetí největší spalovna komunálního odpadu v zemi. Ročně by spálila zhruba 190 tisíc tun smetí, které by se do ní sváželo z celého kraje, a vyráběla by teplo.

Akciová společnost KIC Odpady, která projekt připravuje, jej dotáhla do fáze územního řízení.

Je to poslední krok před žádostí o vydání stavebního povolení..

Lidé se k plánu tavby spalovacího zařízení mohli vyjádřit minulý týden. S jejich námitkami a připomínkami se nyní vypořádá Stavební úřad v Karviné. A potom?

Akcionáři KIC Odpady, tedy Moravskoslezský kraj, Ostrava, Opava, Karviná, Havířov, Frýdek-Místek a obec Horní Suchá, počítají s tím, že spalovnu komunálního odpadu postaví nejpozději do roku 2015 v areálu zrušeného dolu Barbora na území Karviné.

Spalovna má stát asi pět miliard korun. Evropská únie by společnosti zpětně proplatila asi čtyřicet procent nákladů, ale je pokud bude spalovna postavena do konce roku 2015. Společnost KIC Odpady už podala žádost o dotaci. Zda ji získá, ale není vůbec jisté.

A kdyby ne?

Výstavba spalovny by se nevyplatila. „Projekt by byl ekonomicky nerentabilní. Záleželo by na akcionářích společnosti KIC Odpady, zda by byli ochotni do projetku jít i bez dotace, protože cena likvidovaného odpadu by byla o čtyřicet procent dražší, než je nyní,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Jak ale podotýká, už nyní všechna města či obce na likvidaci odpadu doplácejí. „Za likvidaci odpadu dnes lidé platí maximálně pět set korun. Průměrná cena je však jeden tisíc korun. Likvidaci odpadů města dotují ze svých rozpočtů,“ vysvětluje. Aby společnost KIC Odpady dotaci získala, musí splnit podmínky státního fondu životního prostředí v rámci operačního programu Evropské unie. „Jsou jich stovky. Vydaly by na samostatné vydání MF DNES,“ dodává Miroslav Novák.

Petra Bartíková

Zdroj: MF Dnes

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu