Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Spalovna v Karviné už má povolení, lidé dál protestují

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Spalovna v Karviné už má povolení, lidé dál protestují

6. červen 2011

Stavební úřad v Karviné povolil v územním řízení stavbu spalovny odpadů pro velká města Moravskoslezského kraje. Některé námitky proti její výstavbě uznal, občanská sdružení přesto proti rozhodnutí úřadu nadále protestují.

Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové není rozhodnutí o umístění spalovny v areálu bývalého dolu Barbora definitivní. Strany mají stále možnost se odvolat.

"Někteří účastníci veřejného projednávání vznášeli připomínky týkající se třeba procesu EIA. Ten ale skončil vloni rozhodnutím ministerstva životního prostředí a není tedy možné proces znovu otevírat v územním řízení," uvedla Swiderová.

Všichni zúčastnění mají nyní možnost se ještě odvolat. Jakmile se stavební úřad vypořádá i s případnými odvoláními, bude rozhodnutí platné. Pak může investor předložit projekt a žádat o stavební povolení.

Petici podepsalo 11 tisíc obyvatel

Podle ekologů byly námitky překvapivě rychle smeteny ze stolu. "Přitom se jednalo o body týkající se skutečných projektových nesrovnalostí a celkového konceptu provozu do budoucna. Zařízení s tak obrovskou kapacitou by mělo být důsledně provázeno fakty," uvedl Jan Nezhyba ze sdružení Občané proti spalovně.

Podle něho nestačí jen tvrzení ve stylu "předpokládá se", zvlášť jedná-li se o téměř 47 tisíc tun toxického odpadu.

Do velké spalovny v Karviné se má svážet a likvidovat odpad z největších měst kraje. Krajský úřad ji chce za pět miliard korun postavit do roku 2015. Pod petici proti této stavbě se zatím podepsalo kolem 11 tisíc lidí.

Zdroj: ČTK

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu