Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Spalovnu města z Vysočiny zatím spíš chtějí

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Znečištěné ovzduší ve Slezsku

15. února 2010

V kraji Vysočina zřejmě brzy vznikne sdružení připravující podklady pro vznik krajské spalovny odpadu.

Symbolická páska uvádějící investici za až tři miliardy korun do chodu by se měla stříhat již v roce 2015.

Zdánlivě kontroverzní projekt zatím na Vysočině na odpor nenarazil, naopak o umístění spalovny se ústy primátora již přihlásilo krajské město.

„Spalovna řeší problém odpadů, je třeba najít politickou odvahu k jejímu prosazení,“ nechal se slyšet jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS), který se dokonce jako první začal o umístění spalovny v Jihlavě ucházet.

„Spalovny jsou dnes nejenom čistou technologií, která nezatěžuje ovzduší, umí i vyprodukovat tepelnou a elektrickou energii,“ řekl.

Že se na politickém kolbišti bude o spalovnu hrát spíš přetahovaná, o tom svědčí i zájem žďárského starosty Jaromíra Brychty (ODS). „Žďár má ze všech měst nejlepší podmínky, 70 procent domácností vytápí horkovod ze Žďasu, na který by se mohla spalovna napojit. Zajistili bychom tak nízkou cenu tepla,“ přiznal.

Zároveň však upozornil, že žďárské zastupitelstvo dosud vstup do sdružení neodsouhlasilo. „Nelíbí se nám regule ve smlouvě s krajem, že budeme akceptovat společné rozhodnutí. Pokud by totiž lidé v referendu navzdory mému přesvědčení o prospěšnosti projektu řekli ne, nechtěl bych jako starosta prosazovat umístění spalovny ve Žďáru proti jejich vůli. Rád bych, aby kraj tuto klauzuli vypustil,“ doplnil Brychta.

Kraj připravil návrh, podle kterého se do příprav zapojí 15 největších měst. Ta ve spolupráci s krajem vytvoří sdružení, které se později bude na provozu spalovny i podílet.

Kraj už řekl návrhu ano, a pokud vstup měst do sdružení schválí i všechna zastupitelstva, práce na komplexních podkladech k projektu by mohla začít už na jaře.

Podle krajského radního pro životní prostředí Zdeňka Ryšavého (ČSSD) by měla spalovna pro Vysočinu mít kapacitu 100 tisíc tun odpadu ročně. Všechny detaily by měly být známy do podzimu 2012 a po dalších krajských volbách by přišla na řadu realizace díla.

Podle očekávání politických zástupců na problémy s odpůrci záměru teprve dojde. Strana zelených k nim však podle svého vysočinského předsedy Jiřího Pykala nechce patřit a priori.

„Už od prosince si sháním podklady od odborníků. Nepatřím k těm, kteří by něco odmítali předem,“ řekl Právu.

Jak naznačil, obává se, aby existence spalovny nevedla k poklesu třídění odpadu.

Další otazníky v něm vyvolává představa skladovacích ploch pro spalovnu i doprava s tím spojená. Jednou z neznámých je i případný dovoz odpadu ze zahraničí.

Jana Pechová

Zdroj: Právo

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu