Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Stát změnil názor: Podpoří spalovnu

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Stát změnil názor: Podpoří spalovnu

19. listopadu 2009

Kraj: Čekali jsme na to roky. Ekologové jsou proti

Srovnejte postoj ministerstva životního prostředí ke krajské spalovně před půlrokem a nyní. Zjistíte, že se liší jako černá a bílá. Zatímco před půlrokem mluvčí ministerstva Jakub Kašpar sděloval, že zařízení důležitou dotaci z evropských zdrojů nezíská, protože není integrované a chybí mu třeba třídící linka nebo třídění bioodpadu, nyní zástupci ministerstva otočili.

„Projekt je ve fázi přípravy poměrně daleko a jeho mimořádná velikost umožňuje dosáhnout vyšší ekonomické efektivity. K získání podpory musí ovšem ještě splnit podmínky výzvy z operačního programu Životní prostředí,“ řekl včera vedoucí poradců ministra životního prostředí Daniel Vondrouš.

Vláda tento týden po mnoha letech opět umožnila státní podporu novým spalovnám. Investoři budou moci na jejich výstavbu žádat dotace z evropských zdrojů. Moravskoslezský kraj na to čeká několik let. Projekt krajské spalovny je na evropských dotacích postaven.

Spalovna má odpůrce

„Čekali jsme to. Byla to jen otázka času, než stát spalovny podpoří,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Tomáš Kotyza. Kraj by rád na spalovně získal nejvyšší možnou dotaci ve výši 40 procent investičních nákladů. Celkem má zařízení plánované do areálu bývalého dolu Barbora v Karviné, stát pět miliard korun.

Spalovna má ale i množství kritiků. Upozorňují na to, že Karviná má jedno z nejznečištěnějších ovzduší na Ostravsku a spalovna je ještě zhorší. Zástupci kraje a měst, akcionářů společnosti KIC Odpady, namítají, že spalovna naopak ovzduší uleví. Část tepla, které vyrobí, totiž nahradí to, které produkuje teplárna v Karviné.

„Spalovna ovzduší nepomůže. Nelze ani očekávat, že kvůli ní najednou vypnou teplárnu,“ řekl Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. „Zvítězila lidská chamtivost nad zdravým rozumem,“ komentoval obrat v postoji státu Václav Gavlovský ze sdružení Frygato-eko bojujícího proti krajské spalovně.

Stát spalovny podpořil hlavně proto, že jinak by nemohl naplnit evropskou směrnici, podle níž má výrazně snižovat množství biologicky rozložitelného komunálního odpadu ukládaného na skládky. Aby kraj mohl žádat o dotace na stavbu spalovny, musí mít v ruce územní rozhodnutí. To zatím nemá.

ama

Zdroj: MF Dnes

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu