Krajské integrované centrum nakládání s odpady - Teplo vyrobené ze spalovny v Karviné má odebírat Dalkie ČR

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Teplo vyrobené ze spalovny v Karviné má odebírat Dalkie ČR

2. listopadu 2010

Ostrava 2. listopadu (ČTK) - Teplo, které se v budoucnu vyrobí spálením komunálního odpadu v nové krajské spalovně v Karviné, by měla odebírat společnost Dalkia ČR. Zástupci společnosti KIC Odpady, která bude zařízení provozovat, dnes s Dalkií podepsali předběžnou smlouvu. Moravskoslezský kraj chce postavit spalovnu za pět miliard korun v areálu bývalého dolu Barbora do roku 2015.

Má se v ní spalovat odpad z největších moravskoslezských měst, například Ostravy, Karviné, Havířova, Opavy a Frýdku-Místku. Ročně se v ní má spálit 200.000 tun odpadu. Se stavbou dlouhodobě nesouhlasí někteří obyvatelé Karviné, ekologická sdružení a starostové Stonavy a Českého Těšína. Petici proti výstavbě spalovny podepsalo přes 5500 lidí, kteří se obávají především zhoršení ovzduší v regionu, které patří k nejhorším v Evropě. Lidem vadí to, že se do Karviné bude svážet odpad z celého kraje, což zvýší dopravní zátěž.

Podle hejtmanova náměstka a předsedy dozorčí rady KIC Miroslava Nováka (ČSSD) se spalovna musí postavit v blízkosti sítí tepla, aby se vyprodukované teplo spálením odpadů mohlo dále využívat. "To, že teplo z KIC odebere Dalkia, bude znamenat méně emisí do ovzduší a tisíce tun ušetřeného černého uhlí, které se nebude muset při výrobě tepla spálit," uvedl Novák. Podle něho navíc technologie čištění spalin v KIC bude mnohem modernější než obdobná zařízení ve starých zdrojích.

Zástupce ekologického sdružení Frygato-Eko Václav Gavlovský upozornil na to, že nic nezaručuje, že Dalkie odpojí nějaký stávající zdroj znečištění vyrábějící teplo a čistota ovzduší se zlepší. "Přitom ministerstvo životního prostředí tuto podmínku stanovilo pro stavbu spalovny. KIC má zajistit, že dojde ke zlepšení čistoty ovzduší," podotkl Gavlovský.

Mluvčí Dalkie Milan Wagner ČTK řekl, že výkon spalovny bude malý, proto nebude možné zejména v tepelné špičce v zimě odstavit jiný zdroj znečištění, tedy nějakou teplárnu. "Proto se pouze sníží počet provozních hodin v naší výrobě tepla. Bude to znamenat, že na určité období nebudou některé z kotlů našeho zdroje Teplárna Československé armády v provozu," vysvětlil Wagner.

Dalkie na Karvinsku dodává teplo domácnostem i firmám. Podle smlouvy se společnost KIC Odpady zavázala dodat Dalkii více než 1100 tun joulů tepla za rok. Toto množství představuje zhruba jednu třetinu potřeby tepla pro oblasti Karviné a Havířova. Se stavbou spalovny souhlasilo na začátku června ministerstvo životního prostředí. Stanovilo pro její vybudování 40 podmínek. Nedávno povolili výstavbu na území města také karvinští radní, kteří rovněž stanovili několik podmínek. Podle Gavlovského ministerstvo na petici proti výstavbě dosud ekologům neodpovědělo.

Radim Kijonka

Zdroj: ČTK

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu