Třídění bioodpadu a kovů má být povinné už od příštího ledna

Přeskočit na menu

Napsali o nás

Třídění bioodpadu a kovů má být povinné už od příštího ledna

18. června 2014

Plechovky se budou házet do šedých kontejnerů, slupky od zeleniny a tráva ze zahrady do hnědých. A to povinně. MF DNES zjistila, že povinnost třídit odpad na sklo, papír, umělé hmoty a nově také na bioodpad a kovy bude zřejmě platit dříve, než se čekalo. Pokud projde návrh, který nyní projednávají poslanci, bude to už od ledna 2015.

"Evropa nás kritizuje, že nemáme směrnici na třídění odpadu, a tak hrozí, že budeme v roce 2015 platit sankce tisíce eur denně," vysvětluje důvody "zrychlení" poslanec Ladislav Okleštěk. Podle něj se stát roky nedovedl domluvit se společnostmi, které zpracovávají odpad. Proto návrh na úpravu zákona předložil.

Dosud bylo třídění odpadů dobrovolné. A přestože 70 procent Čechů třídí odpad dobrovolně, nedosahovalo se takových výsledků, které po Česku požaduje Evropská unie.

"Ideální by bylo, kdyby každá domácnost měla před domem vedle běžné popelnice i tu hnědou," říká Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadu Ministerstva životního prostředí.

Ministerstvo přiznává, že kontrola, zda lidé skutečně třídí, jak mají, bude složitá. A to zejména na sídlištích či kdekoliv, kde jsou společné popelnice.

"Odpovědni jsou lidé i obce. Starosta bude muset naučit a přesvědčit své občany, aby třídili, a tím ušetřili sobě i obci. Může vyčlenit osoby, jež třídění zkontrolují. V zásadě to platí už dnes, kdy vyhlášky obcí jasně definují, co do jaké popelnice patří a nepatří. Teď přibude kov a biologicky rozložitelný odpad," vysvětluje Manhart.

Autor: Pavel Švec

<< zpět

Podmenu


Hlavní menu